کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
آرتریت روماتوئید در کودکان
آرتریت روماتوئید در کودکان آرتریت‌ روماتوئید کودکان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ بافت‌ همبند، عمدتاً بافت‌ مفاصل‌، که‌ در کودکان‌ رخ‌ می‌دهد. امکان‌ دارد با آرتریت‌ ناشی‌ از بیماری‌ لایم‌ اشتباه‌ شود. مفاصلی‌ که‌ درگیر می‌شوند معمولاً عبارت‌اند از زانو، آرنج‌، مچ‌ پا، و گردن‌. التهاب‌ می‌تواند عضلات‌ نزدیک‌ مفصل‌، غضروف‌، و غشاهای‌ پوشانندهٔ‌ مفصل‌ را نیز متأثر سازد. آرتریت روماتوئید در کودکان

آرتریت روماتوئید در کودکان
•    شرح بیماری
آرتریت‌ روماتوئید کودکان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ بافت‌ همبند، عمدتاً بافت‌ مفاصل‌، که‌ در کودکان‌ رخ‌ می‌دهد. امکان‌ دارد با آرتریت‌ ناشی‌ از بیماری‌ لایم‌ اشتباه‌ شود. مفاصلی‌ که‌ درگیر می‌شوند معمولاً عبارت‌اند از زانو، آرنج‌، مچ‌ پا، و گردن‌. التهاب‌ می‌تواند عضلات‌ نزدیک‌ مفصل‌، غضروف‌، و غشاهای‌ پوشانندهٔ‌ مفصل‌ را نیز متأثر سازد. این‌ بیماری‌ بین‌ سنین‌ ۵-۲ سالگی‌ آغاز می‌شود، و اغلب‌ تا جوانی‌ بهبود می‌یابد. این‌ بیماری‌ در دختران‌ چهار برابر شایع‌تر از پسران‌ است‌.
● علائم‌ شایع‌
- درد، تورم‌، و خشکی‌ در مفاصل‌ انگشتان‌ پا، زانو، مچ‌ پا، آرنج‌، شانه‌، یا گردن‌. درد ممکن‌ است‌ به‌طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌ آغاز شود و ممکن‌ است‌ در تنها یک‌، یا بسیاری‌ از مفاصل‌ وجود داشته‌ باشد.
- امکان‌ دارد کودک‌ بدون‌ این‌که‌ قادر به‌ توضیح‌ باشد، از راه رفتن‌ امتناع‌ کند.
- دمای‌ بدن‌ هرروز و معمولاً در عصر تا حدود ۴/۳۹ درجهٔ‌ سانتی‌گراد بالا می‌رود. تب‌ به‌طور شایع‌ با بثورات‌ پوستی‌ و لرز همراه‌ است‌.
- بی‌اشتهایی‌، کاهش‌ وزن‌
- کم‌خونی
- تحریک‌پذیری‌، بی‌حالی‌
- تورم‌ گره‌های‌ لنفاوی‌
- درد و قرمزی‌ چشم‌
- درد قفسهٔ‌ صدری‌ به‌قدری‌ شدید است‌ که‌ بر قلب‌ تأثیر می‌گذارد.
● علل‌
‌احتمالاً به‌ علت‌ اختلال‌ خود ایمنی‌ است‌ که‌ طی‌ آن‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ به‌ بافت‌ خودی‌ حمله‌ می‌کند. بروز علائم‌ برای‌ اولین‌ بار، اغلب‌ باعث‌ استرس‌ جسمانی‌ یا عاطفی‌ می‌شود.
● عوامل‌ افزایش‌دهندۀ‌ خطر
- ارث‌
● پیشگیری‌
‌در حال‌ حاضر قابل‌پیشگیری‌ نیست‌.
● عواقب‌ مورد انتظار
- این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیرقابل‌ درمان‌ است‌. اما درعین‌حال، در ۸۰%- ۷۵% موارد، به‌ هنگام‌ بلوغ‌ یا اوایل‌ جوانی‌، بیماری‌ به‌کلی‌ فروکش‌ کرده‌ است‌.
- هر حمله‌ معمولاً چند هفته‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و در طی‌ دوران‌ کودکی‌، بیماری‌ هر از چند گاهی‌ شعله‌ور می‌شود و دوباره‌ فروکش‌ می‌کند. علائم‌ را معمولاً می‌توان‌ با درمان‌ تحت‌ کنترل‌ درآورد.
● عوارض‌ احتمالی‌
- متأثر شدن‌ بافت‌هایی‌ غیر از مفاصل‌، مثلاً التهاب‌ چشم‌، بزرگ‌ شدن‌ طحال‌، التهاب‌ پردۀ دور قلب‌ یا عضلۀ‌ قلب.
- تغییر شکل‌ و به‌ هم‌ خوردن‌ ساختمان‌ مفصل‌ به‌طور دائمی‌● درمان‌
 اصول‌ کلی‌
- آزمایش‌ خون، ازجمله‌ بررسی‌ وضعیت‌ خود ایمنی‌
- عکس‌برداری‌ از مفاصل‌. البته‌ تغییرات‌ مفصل‌ ممکن‌ است‌ تا مراحل‌ انتهایی‌ بیماری‌ نیز خود را در عکس‌ مفصل‌ نشان‌ ندهند.
- روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ برای‌ کمک‌ به‌ خانوادۀ‌ کودک‌، تا آن‌ها بتوانند به‌خوبی‌ از عهدۀ‌ بیماری‌ طولانی‌مدت‌ کودک‌ برآیند. شاید مهم‌ترین‌ عامل‌ در درمان‌ کودک‌ حمایت‌ عاطفی‌ از وی‌ باشد.
- جراحی‌ برای‌ درست کردن‌ مفصل‌ تغییر شکل‌ یافته‌ (گاهی‌)
- اگر تشک‌ کودک‌ سفت‌ نیست‌، یک‌تختۀ‌ ضخیم‌ چندلا زیر تشک‌ قرار دهید.
- چشم‌ کودک‌ باید حداقل‌ ۲ بار در سال‌ معاینه‌ شود تا اگر التهابی‌ در چشم‌ وجود دارد زود تشخیص‌ داده‌ شود.
- بسیار مهم‌ است‌ که‌ کودک‌ به‌ مدرسه‌ عادی‌ به‌طور روزانه‌ برود. هر جا که‌ لازم‌ باشد، مدرسه‌ باید خدمات‌ اضافی‌ برای‌ برآورده‌ کردن‌ نیازهای‌ کودک‌ فراهم‌ کند.
● داروها
- آسپرین یا سایر داروهای‌ ضدالتهاب‌ غیر استروییدی‌، برای‌ کاهش‌ درد و التهاب‌
- امکان‌ دارد داروهای‌ دیگری‌ چون‌ کورتیکواسترویید، نمک‌ طلا، یا سایر داروها تجویز شوند
● فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
- به‌ هنگام‌ حمله‌، کودک‌ باید در تخت‌ استراحت‌ کند، مگر برای‌ توالت‌، تا زمانی‌ که‌ تب‌ و سایر علائم‌ تخفیف‌ یابند.
- امکان‌ دارد برای‌ حفاظت‌ و حمایت‌ از مفصل‌ ملتهب‌ استفاده‌ از آتل‌ ضروری‌ باشد.
- پس‌ از رفع‌ حمله‌، کودک‌ می‌تواند به‌تدریج‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری‌های‌ عادی‌ را از سر بگیرد، البته‌ باید در طی‌ روز ساعت‌هایی‌ را به‌ استراحت‌ بپردازد. کودک‌ نباید زیاد خسته‌ شود و هر شب‌ باید حداقل‌ ۱۲-۱۰ ساعت‌ بخوابد.
- فیزیوتراپی توصیه‌ خواهد شد. بعضی‌ از حرکات‌ را کودک‌ خود می‌تواند انجام‌ دهد، و بعضی‌ از آن‌ها را والدین‌ می‌توانند برای‌ کودک‌ انجام‌ دهند. انجام‌ حرکات‌ توصیه‌شده‌ مهم‌ است‌ زیرا کمک‌ می‌کند تا درد و اثرات‌ ناتوان‌کنندهٔ‌ بیماری‌ به‌ حداقل‌ برسند.
- به‌ دلیل‌ تغییرات‌ دوره‌ای‌ علائم، گاهی‌ برنامه‌ فیزیوتراپی‌ نیاز به‌ بازبینی‌ خواهد داشت‌.
- به‌طورکلی‌ از انجام‌ ورزش‌هایی‌ که‌ بدن‌ کودک‌ در معرض‌ ضربه‌ قرار می‌گیرد باید خودداری‌ شود، اما کودک‌ باید تشویق‌ شود تا در دیگر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری‌های‌ مدرسه‌، خانه‌ یا اجتماع‌ شرکت‌ کند.
● رژیم‌ غذایی‌
 کودک‌ باید یک‌ رژیم‌ مغذی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشد، درعین‌حال‌ وی‌ را باید تشویق‌ به‌ خوردن‌ نمود.
● در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ کودک‌ شما علائم‌ آرتریت‌ روماتوئید کودکان‌ را دارد.
▪ علائم‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ روی‌ دهند:
- درد قفسۀ صدری‌ یا تب‌
- علائم‌ جدید و بدون‌ توجیه‌. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ داروهای‌ مورداستفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.
آرتریت روماتوئید در کودکان
اختلالات زانو در کودکاناختلالات زانو در کودکان

اختلالات زانو در کودکان شایع ترین اختلالات زانو که در کودکان رخ می دهد نرمی غضروف کشکک زانو و بیماری آسگود – اشلاتر است. این اختلال ها عمدتا در نوجوانان رخ می دهد. هر دو آنها ممکن است استفاده ی بیش از حد از مفصل ، معمولا در اثر فعالیت جسمانی شدید ، ایجاد شود. اختلالات زانو در کودکان


بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکانبزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکان

بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن بعضی از پدر و مادرها به پزشک مراجعه و ابراز نگرانی میکنند که در زیر فک و جلو یا پشت گوش و ناحیه ی پشت سر کودک آنان برجستگی های کوچک یا بزرگ وجود دارد. بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن


بی‌اشتهایی و کم خوردن کودکبی‌اشتهایی و کم خوردن کودک

بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک :کم خوردن غذا یکی از شایع‌ترین مسائلی است که در سال دوم و سوم زندگی کودک وجود دارد و مادر آن را به عنوان بی‌اشتهایی تصور می‌کند و به پزشک کودکان مراجعه می‌نماید. یکی از پزشکان متخصص کودکان ادعا کرده است «آنقدر کودک مبتلا به بی اشتهایی را نزد من آورده‌اند که می‌تانستم خانه زیبایی را از بی اشتهایی بسازم.» بی‌اشتهایی و کم خوردن کودک


کم خونی در کودکانکم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان منظور از کم خونی (آنمی) کم بودن مقدار هموگلوبین در خون است. هموگلوبین رنگدانه ای در سلولهای قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن حمل میکند. اگر هموگلوبین کم باشد بافتها به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمیکند. کم خونی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران