کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
بیماری کزاز در کودکان
بیماری کزاز در کودکان کزاز ، بیماری خطرناکی که بر دستگاه عصبی مرکزی اثر می گذارد ، از هاگ های میکروبی ناشی میشود که از طریق زخم وارد بدن می شوند. بیماری کزاز در کودکان

بیماری کزاز در کودکان
کزاز ، بیماری خطرناکی که بر دستگاه عصبی مرکزی اثر می گذارد ، از هاگ های میکروبی ناشی میشود که از طریق زخم وارد بدن می شوند.
زخم عمیقی که به خاک باغچه یا فضولات حیوانی آلوده شود به احتمال زیاد منجر به کزاز میشود. امروزه برنامه های ایمن سازی در کشورهای توسعه یافته ، این بیماری را نادر ساخته است.
علائم بیماری چیست؟
پس از یک دوره ی نهفتگی 3 تا 21 روزه ، علائم زیر بروز می کند :
•    عدم توانایی باز کردن دهان ( قفل شدن فک ها )
•    اشکال در بلع
•    انقباض عضلات صورت ، که حالت لبخند ثابتی را به چهره می دهد.
•    گرفتگی عضلات گردن ، پشت ، شکم ، دست و پا ، که نوعا طی یک دوره ی 10 تا 14 روزه رخ می دهد و ممکن است تنفس را دشوار سازد.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
کزاز یکی از فوریت های پزشکی است . اگر علائم کزاز بروز کرد باید فورا با پزشک تماس بگیرید.
درمان چیست ؟
اگر پزشک احتمال کزاز بدهد ، کودک در بیمارستان بستری می شود. موارد خفیف ممکن است فقط مستلزم رژیم غذایی سبک و داروهای آرام بخش باشد.
درمان موارد حاد کزاز ممکن است شامل تراکئوستومی ( داخل کردن لوله به داخل نای ) برای کمک به تنفس ، داروهای آرام بخش و شل کننده ی عضلات برای تخفیف انقباضات عضلانی ، و تهویه ی مکانیکی باشد.
چشم انداز بیماری چگونه است ؟
کزاز هنوز یکی از دلایل نادر مرگ و میر به شمار می رود ، اما با درمان سریع در بیمارستان ، اکثر کودکان به طور کامل بهبود می یابند. مدت زمان بهبودی به شدت بیماری بستگی دارد ، اما معمولا بیش از 3 هفته به طول نمی انجامد.
چگونه از کزاز پیشگیری کنیم؟
کودکان در اوایل دوران کودکی به طور منظم در مقابل کزاز واکسینه میشوند . اگر کودک شما دچار زخم عمیقی شد ، باید او را بلافاصله به نزدیک ترین مرکز فوریتهای پزشکی ببرید هرچند قبلا در مقابل کزاز واکسینه شده باشد.
صبر نکنید تا ببینید علائمی بروز می کند یا خیر. برای پیشگیری از وقوع کزاز ، ممکن است پزشک بیمارستان روی زخم کار کند تا مطمئن شود که کلیه اجسام خارجی و بافت مرده از آن بیرون آورده شده اند.
ممکن است به کودک واکسن کزاز تزریق شود.
پیشگیری از کزاز
به شیرخواران یک دوره واکسن کزاز تزریق میشود. به کودکان واکسن یادآور کزاز نیز تزریق می شود که هر 10 سال باید تکرار شود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
بیماری کزاز در کودکان

بیماری هموفیلی در کودکانبیماری هموفیلی در کودکان

بیماری هموفیلی در کودکان هموفیلی یک اختلال ژنتیکی است که موجب خونریزی خود به خود می شود و تقریبا از هر 10000 پسر یک نفر به آن مبتلاست . این عارضه در اثر کم فعالیتی فاکتور 8 ، که یک ماده ی منعقد کننده ی موجود در خون می باشد ، رخ می دهد.


بیماری خروسک در کودکانبیماری خروسک در کودکان

بیماری خروسک در کودکان خروسک که کروپ یا خناق نیز نامیده می شود و معمولا از یک عفونت ویروسی ناشی می گردد ، التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها می باشد. این بیماری بیشتر در کودکان 6 ماهه تا سه ساله شایع است. بیماری خروسک در کودکان


بیماری های رایج در کودکانبیماری های رایج در کودکان

بیماری های رایج در کودکان کوساکی : در این بیماری که بیماری دست، پا و دهان نیز نامیده می شود، تاول هایی در دهان، روی دست ها و پاها و روی باسن کودک ظاهر می شوند. معمولاً همراه با تب است، ولی به ندرت به مشکلات دراز مدت منجر می شود. بیماری های رایج در کودکان


بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان

بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان مونونوکلئوز عفونی ، که تب غدد نیز نامیده میشود یک عفونت ویروسی است که نوعا موجب تب شدید ، ضعف و تورم غدد لنفاوی میشود . این بیماری از ویروس اپستاین – بار عارض میشود . مونونوکلئوز عفونی ممکن است در هر سنی رخ دهد اما در جوانان و نوجوانان شایع تر است. بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران