کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش اول
آپراکسی گفتاری کودکان آپراكسي، نوعي اختلال حركتي ناشي از آسيب ديدگي عصبي است . اين اختلال با نوعي ناتواني در انجام ارادي (هدفمند) حركات مشخص مي شود، علي رغم اينكه حالت كشش ماهيچه ها عادي و طبيعي است و هماهنگي نيز دارند. آپراکسی گفتاری کودکان

بیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش اول
آپراكسی، نوعی اختلال حركتی ناشی از  آسیب دیدگی عصبی است . این اختلال با نوعی ناتوانی در انجام ارادی (هدفمند) حركات مشخص می شود، علی رغم اینكه حالت كشش ماهیچه ها عادی و طبیعی است و هماهنگی نیز دارند. به عبارت دیگر، ماهیچه ها قادر هستند تا عملكرد طبیعی داشته باشند اما برنامه ریزی ناقص مغز مایع از انجام درست هدفمند حركات می شود.
سه نوع آپراكسی وجود دارد : عضوی، دهانی و گفتاری (کلامی).
 آپراكسی عضوی به حركات ارادی دست ها و پاها مربوط است. ممكن است بیمار نتواند دستش را برای خداحافظی تكان دهد یا با دستش فرمانی یا پیامی بدهد (به طور ارادی ) هر چند قدرت ماهیچه ای و دامنه حركتی كه برای انجام كارها مورد نیاز است، وجود دارد و بیمار قادر است تا كارها، را به طور خودكار (نه ارادی) انجام دهد.
فردی كه به آپراكسی دهان مبتلا می باشد ممكن است نتواند زبانش را به طور ارادی بیرون بیاورد یا به طور ارادی كسی را ببوسد یا با لب هایش صدای بوسیدن را تولید كند.
گاهی آپراكسی دهان با نوع سوم آپراكسی ، یعنی گفتاری ، اشتباه گرفته می شود، زیرا هر دوی آن ها ماهیچه های دهانی ـ چهره ای را درگیر می كنند، اما یكسان و همانند نیستند.
گفتار یکی از عوامل تاثیر گذار در زندگی هر فردی است‌که در زندگی پرشتاب امروز اهمیت این موضوع دو چندان شده است.بنابراین تشخیص و شناسایی اختلالات گفتار و زبان نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است.در این شرایط شایسته است که خانواده‌ها در این زمینه اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند نقایص گفتاری کودک خود را بطور مقدماتی تشخیص داده و با مراجعه به آسیب‌شناس گفتاروزبان در صدد رفع بهینه مشکلات احتمالی کودک خود برآیند.
اگر کودکی 3 الی 5 ساله دارید که نمی‌تواند کلمه‌ای را که شما می‌گویید، تکرار نماید و یا کلمه‌ها را بسیار متفاوت می‌گوید، توصیه می‌کنیم تا مطلب زیر را مطالعه نمایید.
والدین آگاه باشند که این شکایات معمولا همراه با علائم دیگری است‌که در صورت مشاهده، زنگ خطری برای خانواه‌هاست.
این علائم عبارتند از:
- آیا کودک در سن زیر یک‌سالگی غان و غون (صداسازی زنجیره‌ای) یا همان "گریزه خوانی" را داشته است؟
- آیا تا یک‌سالگی حداقل چند کلمه را بیان می‌کرده است؟
- آیا کلمه‌ها را نادرست می‌گوید و به جای آن‌ها تلفظ‌های عجیب استفاده کرده است؟ مثلا به جای"بیا" می‌گوید "اووآ."
- آیا کلمه سخت‌تر را بهتر از کلمه‌های آسان می‌گوید؟مثلا "بیا" را نمی‌گوید ولی "تراکتور" را می‌گوید.
- آیا کودک درک خوبی دارد ولی تعداد کلمه‌هایش اندک است؟
- آیا احساس می‌کنید که لجبازی می‌کند و تمایلی به حرف زدن ندارد؟شکایت اصلی خانواده این است که وقتی کلمه‌ای گفته می‌شود و از کودک خواسته می‌شود آن کلمه را بیان کند ،کودک قادر به انجام چنین کاری نیست، به طوری که در انتها به مِن‌مِن می‌رسد.
به این حالت کورمال کردن می‌گویند یعنی دنبال جایگاه‌های دقیق تولید می‌گردند و چندین جایگاه را برای یک حرف امتحان می‌کنند که در نتیجه‌ این کار، سرعت گفتار پایین آمده و تلفظ ناصحیح ادا می‌شود. در حالی که در بعضی از این کودکان اگر نخواهیم که بعد از ما تکرار کنند و تصویر را ببینند، بصورت خودانگیخته آن کلمه را بیان می کنند.
اگر علائمی که در بالا ذکر شده است را در کودکتان مشاهده کردید می‌تواند نشانه‌ی یکی از اختلالات گفتار و زبان به نام آپراکسی باشد که این اختلال نمی‌تواند دلیلی بر ضعف اندام‌های گفتاری باشد.
 بلکه علتش می‌تواند این باشد که مغز افراد مبتلا به آپراکسی در برنامه ریزی اینکه اندام‌های گفتاریِ‌ مورد نیاز تولیدصدا (لب،زبان،فک و ...) را حرکت دهند دچار اختلال شده است که به دنبال آن، باعث اختلال در تولید تلفظ ناصحیح حروف،کلمات، ناتوانی در تکرار کلمات و .... می‌شود.
در این صورت مراجعه‌ هر چه سریعتر به آسیب شناس گفتار و زبان ضروری‌است که آسیب شناس گفتار و زبان با ارزیابی،تشخیص و درمان ، اقدامات لازم را در جهت شناسایی هر چه سریعتر مشکل فرزندتان انجام می‌دهد. با مراجعه‌ بهنگام،کودکتان را از آسیب‌های جدی بعدی (کاهش اعتماد بنفس،ضعف در ایجاد ارتباطات موثر اجتماعی، مشکلاتی در آموزش و .....) در امان بدارید.
 آپراكسی گفتاری اختلال در برنامه ریزی حركتی برای تولید گفتار است. فردی كه به آپراكسی كلامی مبتلا است در تعیین موقعیت و توالی عملكرد ماهیچه هایی كه در كار تولید ارادی واج ها دخالت دارند دچار مشكل می باشد. فرد مبتلا ممكن است یك ، دو یا هر سه نوع آپراكسی را بروز دهد. آپراكسی كلامی یا گفتاری شایع ترین نوع آپراكسی است و آپراكسی اندام كمترین شیوع را دارد.
بیماری آپراکسی گفتاری کودکان، که با عنوان CAS شناخته شده است، یک اختلال بسیار معمول بوده  که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. کودک مبتلا به این بیماری شرایط لازم برای صحبت کردن را ندارد و برای گفتگوی روان مشکلاتی داشته و سخن گفتن به صورت عادی برایشان دشوار می باشد.
برای این که اینگونه کودکان قادر به صحبت کردن درست باشند، مغز آن ها نیاز به یک برنامه ریزی دقیق داشته و عضلاتی که در هنگام سخن گفتن فعالیت می کنند، مانند لب ها، زبان و فک کودک، نیاز به حرکت های منظم و هماهنگ با مغز کودک دارند.
همچنین، کودکان مبتلا به آپراکسی گفتاری برای تصمیم گیری در  سرعت حرف زدن و ریتم بیان کلمات با مشکل روبرو می باشند، چون تمام ارگان های وابسته باید با هم و هماهنگ کار کنند تا کودک شما اجرای درستی در ادا کردن کلمات داشته باشد. برای این کار می توان از حرف زدن او با تلفن و یا موبایل کمک گرفت.
هنگامی که کودک مبتلا به آپراکسی دوران کودکی صحبت می کند، مغز او نمی تواند با حرکات عضلات لب ها فک و زبان هماهنگ باشد و از سخن گفتن درست اطمینان حاصل کند. در این مورد، مغز کودک قادر به ارسال سیگنال های درست به اندام های فعال در صحبت کردن در زمان مناسب نخواهد بود.
این بدان معنی است که کودک دیر و دشوار شروع به سخن گفتن در زمان مناسب می کند، که برای حل این مشکل می توان کودک خود را وادار کرد تا با صحبت کردن مکرر، حرف زدن زیاد با موبایل و گفتاردرمانی، خود را کمک کند.
هنگامی که کودک شما مبتلا به مشکل CAS است، به این معنا نیست که عضلات گفتاری فعال او ضعیف می باشند، بلکه به این معناست که مغزکودک شما نمی تواند به طور مستقیم عضلات مورد نیاز برای انجام این کار را هدایت کند.
منبع: سایت میگنا
بیماری آپراکسی گفتاری کودکان
بیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش دومبیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش دوم

آپراکسی گفتاری کودکان بیماری آپراکسی دوران کودکی در اصل یک بیماری عصبی محسوب می شود. در اغلب موارد، این بیماری مادرزادی است. کودکی که‌مبتلا به آپراکسی دوران کودکی می باشد، درک بسیار بالاتری از کلمات و گفتار را دارد، اما قادر نیست آنها را به صورت منسجم بیان کند. آپراکسی گفتاری کودکان


لکنت زبان داشتن کودکلکنت زبان داشتن کودک

لکنت زبان داشتن کودک لکنت زبان مربوط به زبان، کلام و تکلم هیچ ارتباطی به Speech یا سخن ندارد. کودکان تقریباً تا شش سالگی اشکالاتی در صدا و صوت و سخن دارند مانند کلمات اضافه یا حروف نامناسب، که به معنای لکنت زبان نیست. لکنت زبان داشتن کودک


تأخیر در گفتار کودکانتأخیر در گفتار کودکان

تأخیر در گفتار کودکان برای تشخیص مشکل گفتار و زبان در کودکان لازم نیست تا دو یا سه سالگی صبر کرد و در بسیاری از موارد می‌توان مشکل احتمالی کودک را بسیار زودتر تشخیص داد و درمان را شروع نمود . تأخیر در گفتار کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران