کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
نکات ایمنی مبلمان کودک
نکات ایمنی مبلمان کودک توجه سازندگان مبلمان از اوایل دهه ی 1970 به ساخت سرویس های کودکان جلب شد و انواع مختلفی از آن به بازار آمد. هر روز مدل های جدیدتری از این وسایل به بازار می آید اما در بسیاری از آنها اصول ایمنی رعایت نشده است و همین وسایل یکی از منابع خطرساز برای کودکان و شیرخواران هستند. نکات ایمنی مبلمان کودک

نکات ایمنی مبلمان کودک
یادآوری نکات مهم
1-    برای کودکان از مبلمانی استفاده کنید که در آن اصول ایمنی رعایت شده باشد.
2-    اگر در خانه پله دارید از روروئک استفاده نکنید؛زیرا بسیار خطرناک است.
توجه سازندگان مبلمان از اوایل دهه ی 1970 به ساخت سرویس های کودکان جلب شد و انواع مختلفی از آن به بازار آمد. هر روز مدل های جدیدتری از این وسایل به بازار می آید اما در بسیاری از آنها اصول ایمنی رعایت نشده است و همین وسایل یکی از منابع خطرساز برای کودکان و شیرخواران هستند.
تخت بچه
برای تخت بچه به این نکات توجه کنید :
1-    فاصله ی بین نرده های جلو و طرفین تخت باید از 6 سانتیمتر کمتر باشد. اگر فاصله بیشتر باشد احتمال دارد سر بچه در بین نرده ها گیر کند.
2-    چهارگوشه ی تخت را بررسی کنید. اغلب ستونهای تخت از سطح نرده بالاتر است. اگر این ستونها خیلی بلند باشد خطر گیر کردن گردنبند ، لباس های یقه دار یا بند لباس کودک و در نتیجه آسیب رسیدن به او وجود دارد. مطابق استانداردهای موسسات ایمنی محصولات کشورهای پیشرفته نباید سرستون تخت بیش از 2 سانتیمتر بلندتر از نرده ها باشد و اگر در تختی این سر ستونها بلندتر بود باید آنها را کوتاه کرد.
3-    نرده های تخت باید مستقیم باشد و از هر دو طرف در قاب دیواره های تخت قرار بگیرد. اگر یکی از نرده ها افتاده باشد فاصله ی بین نرده ها زیاد می شود و امکان دارد سر کودک بین آنها گیر کند.
4-    علاوه بر کنترل ساختمان خود تخت باید محل ثابت کردن تشک را نیز بررسی کرد به خصوص اگر تخت دست دوم باشد. زیرا هیچ چیز مانند استفاده قبلی از تخت ، سبب شل شدن ساختمان و اتصالات نمیشود.
5-    اگر برای تخت تشکی میخرید به اندازه ی آن دقت کنید. زیرا فاصله ی بین قاب تخت با تشک نباید بیش از قطر دو بند انگشت باشد. در غیراین صورت امکان دارد دست یا پای کودک بین تشک و تخت گیر کند.
6-    از قاب تخت و حتی در خارج آن چیزی نیاویزید. البته آویختن چیزهایی در دو ماه اول بعد از تولد اشکالی ندارد. اما این آویزه ها از آن پس میتواند خطرساز باشد چون ممکن است کودک با کمک آنها از دیواره ی تخت بالا برود.
عروسک ، اسباب بازی یا کیف بند دار داخل تخت نگذارید زیرا ممکن است بند آنها به گردن کودک بیفتد و سبب خفگی او شود. عروسکهای بزرگ پارچه ای و متکاهای عروسکی را داخل تخت خارج کنید چون کودک میتواند با کمک آنها از تخت بالا برود.
7-    وقتی کودک را در تخت می گذارید نرده ها را در بالاترین محل خود ثابت کنید.چفت و قفل تخت باید کاملا محکم و ایمن باشد.
8-    وقتی قد کودک از 90 سانتیمتر بلندتر شد دیگر او را در تخت نگذارید. چون قد او تقریبا در حد ارتفاع نرده های تخت است. با بالارفتن سن کودک تشک او را در پایین ترین حد ممکن قرار دهید. کودک بسیار فعال و دارای تحرک زیادی است امکان دارد پیش از رسیدن به این حد قادر به خروج از تختش باشد. وقتی کودک شروع به بالارفتن از تخت کرد باید او را از تخت خارج کرد.
9-    هنگام تعویض پوشک کودکانی که به جای تخت خود در تخت والدینشان میخوابند کاملا دقت کنید و برای عوض کردن پوشک او را تنها روی تخت نگذارید.چون ممکن است روی تخت غلت زده و بین تشک و کنار تخت گیر کند. بهتر است برای تعویض پوشک او را روی زمین بگذارید.صندلی راحتی
اگر کودک را روی صندلی راحتی یا تخت تنها بگذارید ممکن است غلت بزند و به زمین بیفتد. به خاطر داشته باشید که صندلی راحت برای استراحت و آرامش بزرگسالان ساخته شده است و نباید کودک را روی آن گذاشت.
اگر او را روی صندلی گذاشتید در اطرافش باش و تشکچه قرار دهید اما در این حالت نیز نباید او را تنها بگذارید. امکان افتادن کودک از صندلی های راحتی نرده دار کمتر است اما توجه داشته باشید که نرده افتادن را غیرممکن نمیکند و فقط احتمال آن را کاهش می دهد.
صندلی های بلند
افتادن کودک از شایع ترین حوادثی است که ممکن است اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از این حادثه برای کودک کمربند ببندید. در این حالت از دو کمربند که یکی در ناحیه ی پهلوها و دیگری بر روی پاها بسته می شود استفاده کنید و با کمک آنها کودک را روی صندلی محکم کنید.
کودک با این کار نمیتواند از روی پشتی صندلی بالا برود.ولی باز هم نباید کودک را روی صندلی بلند تنها گذاشت. دسته و زیردستی این صندلی ها برای قراردادن سینی غذا یا اسباب بازیهای کودک ساخته شده است و نباید آن را به عنوان وسیله ای برای حفظ کودک به شمار آورد.
نکات مهم برای مهدکودک
1-    همیشه تخت ، صندلی راحتی و سایر اثاث کودک را دور از وسایل گرمازا و پنجره قرار دهید.
2-    وسایل شیشه ای (همچون آینه و شمعدان ، لیوان و چراغ های خواب) را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
3-    دقت کنید که تمام موکت ها به زمین چسبیده باشد.
منبع : کتاب دستورات ایمنی و مراقبت از آسیب های کودکان  
نکات ایمنی مبلمان کودک
مبلمان اتاق کودک – بخش اولمبلمان اتاق کودک – بخش اول

مبلمان اتاق کودک اگر ابعاد و اندازه های اتاق کودکتان به گونه ای غیرعادی است ، میتوانید مبلمان سفارشی را انتخاب کنید چرا که از این طریق میتوانید ایرادها و مشکلات اندازه ای و ابعادی اتاق را پنهان کنید. مبلمان اتاق کودک


سیسمونی و اتاق نوزادسیسمونی و اتاق نوزاد

سیسمونی و اتاق نوزاد تهیه سیسمونی و آماده کردن اتاق نوزاد ، مستلزم وقت و هزینه زیادی است. قبل از آوردن نوزاد از زایشگاه ، وسایل زیادی برای خرید وجود دارد. والدین سعی میکنند تا آن جا که وضع مالی شان اجازه می دهد ، برای استقبال از نوزاد ، اتاق او را آماده کنند. سیسمونی و اتاق نوزاد


شرایط اتاق کودک و محیط اطراف اوشرایط اتاق کودک و محیط اطراف او

شرایط اتاق کودک و محیط اطراف او اگر ما به دنبال تغییراتی هستیم و امکاناتی داریم به نظر می رسد که هر چه که رنگ اتاق یا محلی که کودک بازی می کند روشن تر باشد و رنگ های زنده ی جاندار باشد اهمیت بیشتری دارد. شرایط اتاق کودک و محیط اطراف او


اتاق کودک سه سالهاتاق کودک سه ساله

اتاق کودک سه ساله اتاق کودک یک محل چند منظوره است. مرکزی است برای بازی ، صحنه ای برای نمایش ، جزیره ای استوایی و گرم و مخفیگاهی سری و محلی برای مسابقات و پروژه های هنری و خیال پردازی های آرزومندانه که شبها به محلی امن و حفاظت شده برای خواب تبدیل می شود. یک اتاق چگونه میتواند تمام این کاربردها را داشته باشد؟ اتاق کودک سه ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران