کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت !
از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت ذهنی! کودک آنلاین : در نخستین لحظات، ماه‌ها و سال‌های زندگي، هر لمس، حركت و ابزار علائم عاطفي در زندگی يك کودک، در مغز او به شكل انفجاري از فعالیت‌های الكتريكي و شيميايي درمی‌آید، از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت ذهنی!

از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت ذهنی!

کودک آنلاین : در نخستین لحظات، ماه‌ها و سال‌های زندگي، هر لمس، حركت و ابزار علائم عاطفي در زندگی يك کودک، در مغز او به شكل انفجاري از فعالیت‌های الكتريكي و شيميايي درمی‌آید، زيرا در آن سنين ميلياردها سلول مغزش دارند خود را به‌صورت شبکه‌هایی سازمان می‌دهند كه مستلزم وقوع ميلياردها ميليارد سيناپس‌ (‌روابط ميان سلول‌های مغز و اعصاب ) در میانشان است.

اين سال‌های اول زندگی کودک مصادف‌اند با زمانی که تجارب و كنش و واکنش‌ها با پدر و مادر و ساير اعضاي خانواده و ديگر بزرگتران، نحوه و مسير رشد مغز کودک را ترسيم می‌کند و در شكل دادن به اين مسير عوامل بی‌شماری چون تغذيه كافي، تندرستي و بهداشت، آب آشامیدنی سالم و غیره اثر می‌گذارند. به‌علاوه  چگونگي رشد و تكامل مغز در اين دوره است كه موفقيت بعدي کودک در مدرسه و خصايل دوره‌های نوجواني و بزرگسالي او را پایه‌گذاری می‌کند .وقتي کودک خردسال را در آغوش می‌گیرند و با مهرباني دست‌به‌سر و رو و تنشان می‌کشند، آن‌ها رو به شكوفايي می‌روند. مراقبت گرم و پاسخگویان ظاهراً كاركردي حفاظتي دارد و طفل خردسال را در برابر اثرات فشار روحي كه بعدها در زندگي تجربه می‌کند، تا حدودي مصونيت می‌بخشد.
اما قابليت شکل‌گیری يا به‌اصطلاح ((چکش‌خواری )) مغز در اين سال‌های نخستين كودكي ضمناً بدين معناست كه كودكان – اگر برعکس – مراقبت موردنیازشان را دريافت نكنند يا گرسنگي بكشند و مورد ستم يا بی‌توجهی قرار گيرند، رشد مغزشان ممكن است به خطر بيفتد.

اثرات آنچه در دوره‌ای قبل از تولد يا در طول نخستين ماه‌ها و سال‌های زندگي کودک روي می‌دهد، می‌تواند در تمام طول عمر ادامه يابد. همه عوامل كليدي ذهنيت عاطفي - از قبيل اعتماد، كنجكاوي، هدفمندي، خویشتن‌داری، حفظ رابطه، ظرفيت برقراري ارتباط با ديگران و برخوردار بودن از روح همكاري – يعني عواملي كه تعيين می‌کنند:  کودک چگونه در مدرسه درس ياد بگيرد و چه طور در آنجا و کلاً در زندگي با ديگران ارتباط برقرار سازد. بستگي به نوع مراقبت‌های نخستيني دارند كه او از پدر و مادر، آموزگاران دوره پیش‌دبستانی و مددكاران دريافت كند. البته براي كودكان هیچ‌وقت دير نيست كه تندرستي و بالندگي خود را بهبود بخشند، مهارت‌های تازه بياموزند، بر ترس‌های خود غلبه كنند يا باورهايشان را تغییر دهند،  اما چنانكه غالباً نيز اتفاق می‌افتد وقتی‌که كودكان از ((‌سر آغازي )) درست و شايسته برخوردار نشده باشند هرگز از عهده جبران آثار کوتاهی‌هایی كه در حق آن‌ها شده است برنمی‌آیند يا به شكوفا كردن كامل استعدادهاي خود نائل نمی‌شوند.
از جنینی تا پنج سال اول زندگی فوران خلاقیت !

موانع خلاقیت در محیط خانوادهموانع خلاقیت در محیط خانواده

موانع خلاقیت در محیط خانواده بسیاری از والدین ، ناآگاهانه كودك خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای و انباشتن ذهن وی از اطلاعات عمومی ، تربیت وهدایت می كنند و برای حافظه و هوش كودك اهمیتی بیش از حد قائل می شوند. موانع خلاقیت در محیط خانواده


پرورش کودک سه‌ ساله خلاقپرورش کودک سه‌ ساله خلاق

پرورش کودک سه‌ ساله خلاق کودک آنلاین: فعالیت‌های هنری، تجارب آموزشیِ محرکی برای کودکان به وجود می‌آورد. کودکان سه‌ساله از طریق لمس کردن و کشف فعالانۀ دنیایشان، به بهترین وجه می‌آموزند. این تمایل و گرایش، کودکان سه‌ساله را طبیعتاً هنرمند می‌کند. پرورش کودک سه‌ ساله خلاق


خلاق کردن کودک با آب بازیخلاق کردن کودک با آب بازی

خلاق کردن کودک با آب بازی کودکی که با آب بازی می کند، در حال یادگیری علت و معلول گرما و سرما، جاری شدن و فرو رفتن در زمین است. این کودک پس از آنکه به عنوان موجودی کوچک در دنیایی بزرگ، یک روز سخت را پشت سر گذاشت، با آب بازی آرامش می یابد . خلاق کردن کودک با آب بازی


رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آنرشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن

رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران