کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی
اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی کودک آنلاین: در کنار صحبت ها و نوازشهای پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مساله بسیار مهمی است که باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد. اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی

اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی
کودک آنلاین: در کنار صحبت ها و نوازشهای پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مساله بسیار مهمی است که باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد.
● اسباب بازی ها از نوزادی تا ۶ ماهگی
نوزاد از نخستین روزهای تولد به ارتباط برقرار کردن با دیگران نیاز دارد. تمرینات تمرکزی و بازی ها درشکل گیری و تقویت این مساله تاثیر دارد.
در اولین مراحل زندگی، فعالیت های حسی ارجحیت دارند. تحریک حس بینایی به وسیله نشان دادن رنگهای مهیج و شاد کمک می کند تا به تدریج حس بینایی کودک هماهنگ شود. برای این منظور می توانید اسباب بازی متحرک پر زرق و برق را بالای تخت کودک بیاویزید.
آواهای عروسک های گویا، لالایی ها و شعرهای مادر، شنوایی نوزاد را تحریک می کند. او می آموزد که منشا صدا را تشخیص دهد و به تدریج می تواند سر و سپس بدن را به سمت صدا بچرخاند. به این ترتیب کم کم به دنیای پیرامون خود وارد می شود.
جغجغه را فراموش نکنید! از حدود سه ماهگی کودک می تواند با توجه به سلیقه اش، وسایلی که جلوی دستش قرار دارد بردارد. جغجغه یک اسباب بازی ایده آل برای این سن است. کوچولو به صداهای جغجغه گوش می دهد و از آن برای ضربه زدن یا پرتاب کردن به سمت دیگران استفاده می کند. همچنین جغجغه وسیله ای عالی است تا او تنها بازی کردن را بیاموزد.
● یک سالگی؛ اسباب بازی های ساده برای جلب توجه
دوران نوزادی تا یک سالگی مرحله رشد سریع بچه است. در این سن هماهنگی بین چشم و دست کودک بهتر می شود و مهارت، حس بینایی و ادراک محیط اطراف پیشرفت می کند. اولین و بهترین اسباب بازی برای تقویت این هماهنگی « طبل» است. بچه ها عاشق این اسباب بازی هستند، اما والدین چندان با آن موافق نیستند. چون سر و صدایش اعصابشان را به هم می ریزد.
علاوه بر تمام اسباب بازی هایی که برای کودک فراهم می کنید، برای فرزندتان با دست ها شکلک دربیاورید و از او بخواهید تا در مقابل، واکنش نشان دهد و... اسباب بازی های دستی، عروسک و حتی نشستن روی پای بزرگترها و بالا و پایین رفتن باعث بیداری و فعال شدن حافظه کودک می شود. تکرار حرکات ساده روزانه به کودک اطمینان خاطر می دهد و نقطه آغاز تکامل دایره واژگان کودک می شود.
کتاب خواندن باعث گسترش واژگان و توجه کودک می شود. این موضوع درهر سن، در تمام اوقات روز و درهر شرایطی توصیه می شود. کتابهای مصور نیز تاثیر بالایی در تقویت قوه لامسه بچه ها دارد.● ۱ تا ۲ سالگی؛ اسباب بازی های اجتماعی
از این سن به بعد کودک به تمرکز نسبتاً خوبی می رسد و موقعیتی است که باید از آن بهره گرفت.
رنگ آمیزی در این زمینه بسیار عالی است، زیرا دست کودک را در خلاقیتش باز می گذارد و شناخت رنگها و توانایی او در تعیین موقعیت در فضا کامل می شود. رنگ آمیزی و نقاشی بهترین فعالیت آرام کودکانی است که والدین آنها پرمشغله و گرفتار هستند!
یکی دیگر از کارهایی که در تقویت خلاقیت کودک موثر است، ساخت کاردستی به کمک برگهای خشک شده است. این کار واژگان مربوط به برگها، قدرت مشاهده و نشانه های زمانی فصلی را همراه با شناخت فصول تقویت می کند. این کار همچنین روشی است که کنجکاوی او برای علاقه به یادگیری را برمی انگیزد.
● ۳ سالگی؛ بازیهای تقویت حافظه
علاوه بر تمام روشهای یادگیری، کودک می تواند کم کم مطالب را به خاطر بسپارد. به همین خاطر این سن بهترین زمان است تا بازی های حافظه ای به او آموزش داده شود. برای این منظور می توان یکی از کارتهای جفت که تصویر حیوانات و اشیای مختلف روی آنها کشیده شده را به کودک نشان داد و وقتی کودک جفت آن را پیدا کرد، کارت را کنار گذاشت.
همچنین می توان بازی های تعادلی را به بچه های کوچکتر آموزش داد. در این سن هماهنگی کودک تکامل می یابد.
و به یاد داشته باشید کهزمانی را برای تنها بازی کردن کودک در نظر بگیرید. بچه ها برای یادگیری و زندگی نیاز دارند که گاه بدون دخالت بزرگترها بازی کنند؛ چه باعث تنبیه یا تشویق آنها شود.
اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی
اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان نوزاد تا12 ماهاسباب‌بازی‌هایی برای کودکان نوزاد تا12 ماه

اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان نوزاد تا12 ماه :کودک خردسال قادر به استفاده‌ی زیاد از دست‌های خود نیست بنابراین می‌خواهد جهان را از طریق بینایی، شنوایی و لامسه‌ی خود تجربه کند. او دوست دارد به صورت اشخاص از نزدیک نگاه کند و اشیاء متحرک، خوش‌رنگ و پر سر و صدا را ترجیح می‌دهد. با انتخاب ملحفه‌هایی که اشکال زنده‌ای دارند و پوشاندن جوراب‌هایی به او که طرح‌ها یا چهره‌های شاد روی آن نقش شده است محیط مناسبی برای او ایجاد کنید اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان نوزاد تا12 ماه


انتخاب اسباب بازی کودکانانتخاب اسباب بازی کودکان

انتخاب اسباب بازی کودکان تمام کسانی که این موضوع به سرشان آمده است، می‌فهمند چقدر ناراحت‌کننده است انتخاب اسباب بازی کودکان


اسباب‌ بازی‌هایی برای کودکان 12 تا 18 ماهاسباب‌ بازی‌هایی برای کودکان 12 تا 18 ماه

اسباب‌ بازی‌هایی برای کودکان 12 تا 18 ماه کودک در این سن و سال چون بر راه رفتن مسلط شده‌ است دوست دارد دنبال شما راه بیفتد و کارهایتان را تقلید کند. همچنین از آنجا که تا حدودی در استفاده از دستانش مهارت یافته است از ور رفتن با چیزهایی که توانایی‌های دستی او را می‌طلبد بیش ازهر کار دیگری خوشحال می‌شود. همچنین با توانایی صحبت کردن و درک بعضی از کلمات و موضوعات از گوش دادن به داستان‌ها لذت می‌برد. اسباب‌ بازی‌هایی برای کودکان 12 تا 18 ماه


اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 سالهاسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله

اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله کودک تا سن دو سالگی علاقه‌ای به شریک کردن دیگران ندارد هرچند معمولاً دوست دارد با دیگران بازی کند. او زمان بیشتری را به تنهایی صرف بازی با اسباب‌بازی‌هایی می‌کند که بدون کمک از عهده بازی با آن‌ها بر می‌آید به خصوص اسباب‌بازی‌هایی که بازی با آن‌ها به منزله تقلید حرکات بزرگ‌سالان است. اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران