کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم هیچ کودکی تا 14 ماهگی نباید منتظر شود تا به او شیر بدهند، بلکه با دریافت اولین علامت یا تکان دادن سر باید به او شیر داد، و یا با دیدن اولین تلاش برای بغل گرفتن و بازی کرن، نیاز او برآورده شود.

رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم
•    برآوردن بلافاصله نیازهای کودک
هیچ کودکی تا 14 ماهگی نباید منتظر شود تا به او شیر بدهند، بلکه با دریافت اولین علامت یا تکان دادن سر باید به او شیر داد، و یا با دیدن اولین تلاش برای بغل گرفتن و بازی کردن، نیاز او برآورده شود.
نکته: پدر و مادر موظفند نیاز کودک را بلافاصله برآورده کنند تا کودک دریابد که دنیا جای خوبی است و دیگران نیز از من حمایت می کنند.

•    سلامت فیزیکی و روانی پدر و مادر
اگر پدر و مادری از سلامت فیزیکی و روانی برخوردار نیستند سبب آزار کودک می شود؛ به عبارتی بیمار و بیمارداری و دیدن چهره های خسته برای او ملال آور است و این رخوت نیز به او سرایت می کند، یا اگر پدر و مادر ناآگاه و بی انرژی و بی اعتنا باشند، سبب از پا درآوردن کودک می گردند.
یک واقعیت آزاردهنده: افسردگی بعد از زایمان
بیش از 80 درصد مادران یک تا دو هفته بعد از زایمان دچار افسردگی می شوند که به علت تغییرات هورمونی و احتمالاً به علت تغییرات محیطی است. به هر حال عامل اصلی فیزیکی و بیولوژیکی است که سبب گرفتاری به حالتی از افسردگی می شود و خوشبختانه دو هفته بیشتر طول نمی کشد. در این دوره مادر دارای خلقی اُفت و خیزدار یا انفعالی یا منفعل و بی اهمیت می شود.

•    دانایی و توانایی و امکانات مالی خانواده
برخی اوقات متاسفانه آگاهی لازم دربارۀ برخورد درست با فرزند وجود ندارد. اشتباهاتی صورت می گیرد و رفتارهایی بد و غلط نیز انجام می شود. در برخی از فرهنگ ها، باورهای غلطی جهت تربیت فرزندان وجود دارد که بسیاری به دلیل این نظام باورهای غلط تا مرز از میان بردن فرزندان خود پیش رفته اند.
باید توجه داشت که نادانی، ناتوانی می آورد. روزی که انسان دانا نیست، احتمال توانایی را نیز ندارد و درنتیجه به جای اینکه مسائل کودک را حل کنیم، خودمان مسئله ساز می شویم و مشکلاتی را به وجود می آوریم.
نکتۀ دیگر مسئلۀ توانایی مالی یا تامین مالی یا حداقل نیازها بوده که کودک به آن نیاز دارد. تا جایی که برخی از اوقات غذای کودک یا مسائل بهداشت و پزشکی کودک مورد بی اعتنایی والدین قرار گرفته، چون فقر و نداری سبب شده تا پدر و مادر از عهدۀ این نیازها برنیایند.

•    عشق و محبت و دوستی و صمیمیت در خانواده
محیط خانواده نمی تواند فرزند سالمی را رشد دهد اگر همه اعضای خانواده با محبت و دوستی با هم رفتار نکنند. پدر و مادر باید از عشقی برخوردار باشند تا فرزندشان، آنها را به عنوان الگو و راهنما ببیند. در میان خانواده باید محبت موج بزند و مهربانی با تمام اساس و پایه هایش وجود داشته باشد.
برخی اوقات گمان می کنیم که در خانه های ما مهربانی هست؛ برای اینکه مطمئن شوید چنین هست یا خیر به عوامل ذیل توجه کنید:
- آیا در این خانه قدرت همچنان جایی دارد یا نه؟ در خانه ای که فرمان داده می شود، کنترل می شود، تصمیم گرفته می شود با وجود مخالفت و با وجود عدم رعایت اصولی که باید رعایت شود، قطعاً مهربانی و محبت وجود ندارد. به عبارتی همفکری و مشورت و تصمیم گیری جمعی وجود ندارد و بیشتر تکروی در آن دیده می شود.
- بسیاری تصور می کنند محبت آن زمانی است که من و شما کار درست و خوب انجام دهیم؛ هرچند که در این حرف حقیقتی وجود دارد اما نکتۀ مهم این است که فرزند من و شما یا دیگران نیز همین طور به آن نگاه کنند، در غیر این صورت رفتار خوب شما می تواند کاملاً آزاردهنده و ویرانگر باشد.
در نتیجه در خانه و خانواده ای مهربانی وجود دارد که قدرت جایی نداشته باشد و امور با همفکری و مشورت به نتیجه برسد و از سوی دیگر آنچه که وظیفۀ پدر و مادر می باشد، آموزش و آموختن است نه دستور صادر کردن و فرمان دادن.
- از طرفی در خانواده ای محبت وجود دارد که هیچ نوع دشمنی وجود نداشته باشد. دشمنی میان پدر و مادر، دشمنی میان خواهر و برادر یا اعضای خانواده. مثلاً کودک پدر بزرگ و مادربزرگ را دوست دارد اما پدر و مادر یا یکی از آنها با پدربزرگ یا مادربزرگ دشمنی دارد که منشاء گرفتاری های زیادی می شود.

•    آغوش مادر ، شیردادن
هیچ فرزندی نمی تواند از سلامت روانی برخوردار باشد مگر از آغوش مادر و پدر برخوردار باشد، حتی اگر شیرخشک به او می دهیم باید ترتیبی داده شود که در آغوش مادر شیر را بنوشد و حتی در آغوش پدر نیز می تواند شیر بنوشد. البته باید رعایت اصول یکدستی، یکنواختی، آرامش، امنیت، گرما و راحتی نیز فراهم شود.
شاید به همین دلیل است که به درستی گفته شده است که پدر باید از مادر مراقبت کند و مادر از فرزند. وقتی که او وظیفۀ اساسی و اصلی بزرگ کردن فرزند و مسائل تعلیم و تربیت کودک را به درستی انجام می دهد، آن زمان می توان انتظار داشت که موارد ده گانه سبب شود که آن حالت های مورد نظر پیدا شود.

منبع: پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم

رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اولرعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول

رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول نوازش : به این معنی که کودک در وقت تولد پوست حساسی دارد و تمایل به نوازش دارد که فقط از طریق لمس پوست نیست. این نوازش می تواند نگاه محبت آمیز، آرام و شمردن سخن گفتن، حتی آهنگین و نوازش کردن او باشد.


پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی کودک آنلاین: در این دوره اطفال کم کم به این موضوع پی می برند که آدم ها می توانند افکار و احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – نُه تا دوازده ماهگی


رشد گفتار در کودکان – بخش اولرشد گفتار در کودکان – بخش اول

رشد گفتار در کودکان – بخش اول ما میل و توانایی نوزاد برای تقلید کردن را دست کم می گیریم. اگر زیاد با کودک صحبت کنیم او حتی در سن هشت هفتگی شروع به تقلید از صداها میکند و به این ترتیب اولین قدم عمده به سوی فراگیری گفتار را برمی دارد. رشد گفتار در کودکان – بخش اول


در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنیددر برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید

در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید کودک آنلاین: فرآیند رشد کودک به طرز تدریجی و یکنواخت نیست بلکه بیشتر دگرگونی های جهشی ناگهانی رخ می دهد. در واقع همراه با بزرگ شدن کودک، رشد عقلی و عاطفی او بین دوره های آرام (که در آنها به نظر نمی رسد تغییری روی دهد)، و دوره های تغییر سریع (طوری که از خود می پرسد این همه یکباره روی داده) نوسان دارد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران