کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
شروع راه رفتن در کودکان
شروع راه رفتن در کودکان کنترل بر حرکات پاها در آخرین مرحله پیشرفت های حرکتی در کودک دیده می شوند زیرا کودک قبل از رسیدن به مراحلی که بتواند سر ، دستها و بدن خود را محکم نگهداشته و در نتیجه قادر به حفظ تعادل باشد نمیتواند بایستد ، بخزد و یا راه برود. شروع راه رفتن در کودکان

شروع راه رفتن در کودکان
پاهایش را دراز می کند
کنترل بر حرکات پاها در آخرین مرحله پیشرفت های حرکتی در کودک دیده می شوند زیرا کودک قبل از رسیدن به مراحلی که بتواند سر ، دستها و بدن خود را محکم نگهداشته و در نتیجه قادر به حفظ تعادل باشد نمیتواند بایستد ، بخزد و یا راه برود.
همچون سایر جنبه های پیشرفت در این مورد نیز کودک قبل از ایستادن یا راه رفتن با دراز و جمع کردن پاها تمرین کرده و خود را آماده می سازد. اگر چه واکنش (( قدم زدن )) در طی ماه دوم از بین می رود و طفل سعی نمیکند  وزن خود را روی پاهایش تحمل کند و به طور غیر ارادی از ((راه رفتن))می گذرد ولی از پاهای خود به شیوه های دیگری استفاده می کند.
مثلا در دو ماهگی پاها را دراز میکند در فاصله سه ماهگی و شش ماهگی به طور روزافزون پاهای خود را به کار می گیرد. به اشیاء لگد می زند و با انگشتان پاهایش بازی میکند. اوایل لگد زدن بندرت پیش می آید ولی به تدریج که از این کار لذت می برد آنرا با مهارت و کنترل بیشتری انجام میدهد. لگدزدن او در این سن فقط برای بازی و لذت بوده و با این کار احساسات خود را بیان می کند. طفل با تکان دادن دستها و سرش نیز حالت خشم یا خوشحالی را نشان می دهد.
پاهایش را کشف میکند
در حدود شش ماهگی نوزاد این که بتواند با کمک شما پاهایش را روی زمین بگذارد لذت بسیار می برد از ورجه وورجه خوشش می آید و بالا و پایین می پرد. مطمئین باشید اینگونه حرکات موجب کشش عضلانی یا در رفتن استخوان ران نخواهند گردید زیرا در انجام تمامی حرکات و فعالیت ها تا زمانی که نوزاد آمادگی کامل نداشته باشد کاری را انجام نخواهد داد.

یادگیری راه رفتن
در حدود هفت ماهگی ممکن است کودک شما بتواند خود را بالا بکشد و بایستد و قبل از یکسالگی بتواند با استفاده از صندلی و لوازم اطراف منزل راه برود. راه رفتن به کمک تکیه گاه تا راه رفتن به تنهایی معمولا در فاصله سنین 12 ماهگی تا 18 ماهگی پیش می آید ولی کاملا به خاطر داشته باشید که سن ایستادن و راه رفتن بچه ها با یکدیگر تفاوت بسیار دارد. در این مورد نیز همچون واکنش نشستن ، تاخیر در یادگیری ممکن است به خصوصیات بدنی و فردی طفل بستگی داشته و به کمبود هوش یا ضعف پاهای نوزاد ربطی نداشته باشد.
خزیدن و چهاردست و پا رفتن
نوزادانی که عادت داشته اند به سرعت بخزند و چهاردست و پا راه بروند انگیزه کمتری نسبت به کودکانی دارند که سعی میکنند به آرامی در اطراف حرکت کنند. به عبارت بهتر بعضی از نوزادان مرحله خزیدن را حذف کرده و از نشستن به حالت راه رفتن می رسند. این مسئله به هیچ وجه اشکالی ندارد. بچه یک ساله عاشق کشف کردن دنیاست. او میخواهد به هرطرف سر بکشد و به کلی از این مسئله غافل است که با راه رفتن ، بهتر و سریع تر از چهاردست و پا میتواند دنیا را کشف کند.
تاخیر در راه رفتن
گاهی اوقات یک کودک چند قدمی برمی دارد ولی هفته ها میگذرد و او حاضر به راه رفتن نمیشود ! همچون سایر مهارت ها کودک قبلا راه رفتن را نیز تمرین می کند. در برخی از مراحل ممکن است طفل از نظر بدنی آمادگی داشته لیکن از نظر ذهنی در حال تردید بوده و مهارت قبلی را ترجیح بدهد.
مثلا طفل پس از برداشتن یکی دو قدم ممکن است چهار دست و پا رفتن را ترجیح بدهد . حتی اگر کودک بتواند به خوبی راه برود ممکن است برای رسیدن سریع تر به نقطه ای شروع به خزیدن کند. اگر کودک شما در همه زمینه ها به خوبی رشد میکند زمان راه افتادنش چندان مهم نیست.
اگر به آستانه دو سالگی رسیده ولی هنوز قادر به راه رفتن نیست از پزشک خود راهنمایی بخواهید تا مطمئین شوید که اشکال مهمی وجود ندارد ولی در مجموع از آنجا که دوره طبیعی برای هریک از مراحل پیشرفت کودک چندان کوتاه نیست و در موارد بسیار اندکی علل پزشکی وجود دارد. پزشک میتواند شیوه بازی کردن و اداره ی کودک را به شما بیاموزد.

افزایش اعتماد به نفس
هنگامی که طفل میتواند به تنهایی چند قدم بردارد مدام پاهایش می لرزند و به زمین می خورد. کودک به تدریج مهارت لازمه را بدست می آورد و در این مرحله نیازی به متمرکز کردن ذهنش بر روی واکنش راه رفتن ندارد و در نتیجه میتواند اشیائی را با خود به این سو و آن سو ببرد. در سن دوسالگی شروع به بالا و پایین رفتن از پله ها میکند.
در این سن باید مواظبش باشید که هر دو پایش را روی یک پله بگذارد و به همین ترتیب بالا برود. در این سن میتواند کمرش را خم کرده و اسباب بازیش را از روی زمین بردارد. پس از این مرحله کودک دویدن را شروع کرده و پس از زمان کوتاهی روی پنجه پا راه می رود. در آغاز سن مدرسه کودک به خوبی قادر به پریدن و جست و خیز کردن بوده و صرف نظر از دیر یا زود به راه افتادن چابکی لازمه را دارد.
پاپوش
هنگامی که طفل شروع به راه رفتن می کند به اجازه دهید پابرهنه راه برود تا بتواند زمین را لمس کرده و تعادل خود را حفظ کند. هنگامی که خریدن کفش برای کودک ضروری می شود از راحتی و نرمی آن اطمینان حاصل کنید. در این سن راحتی کفش مهمتر از جنس آن است زیرا پای کودک به سرعت بزرگ شده و نیازی به جنس محکم و بادوام نیست.خریدن کفش های ارزان قیمت و نرم برای طفل نوپا مناسب تر می باشد و کفش و جوراب تنگ را به هیچ وجه نباید به پای او کرد.
منبع : کتاب مسائل تغذیه و تربیت کودک
شروع راه رفتن در کودکان
زمان راه رفتن کودکزمان راه رفتن کودک

زمان راه رفتن کودک وقتی کودک آمادگی لازم برای راه رفتن را داشته باشد ، راه می رود ، بچه ها بین سنین نه تا یک و نیم سالگی راه می روند . راه رفتن کودک ربطی به هوش او ندارد ، با این وجود وقتی کودکی دیر راه می افتد ، والدین سعی میکنند او را به راه رفتن تشویق کنند. زمان راه رفتن کودک


راه رفتن کودک در خوابراه رفتن کودک در خواب

راه رفتن کودک در خواب یکی از مهمترین فرایندهای طبیعی و روزمره انسان که به بازیابی انرژی بدن و تامین آرامش کمک میکند خواب است اما در برخی از افراد خواب نیز با مشکلاتی رو به رو است. یکی از مشکلاتی که در ساعت های اولیه خواب رخ می دهد راه رفتن کودک در خواب است. راه رفتن کودک در خواب


مهارت راه رفتن کودکان مهارت راه رفتن کودکان

مهارت راه رفتن کودکان :کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد. مهارت راه رفتن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران