کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
نقش گروه های بازی در پرورش کودک
نقش گروه های بازی در پرورش کودک کودک شما تا پیش از 6 ماهگی ، فقط علاقه مند به تماشای چهره های مختلف ، اسباب بازی ها و دست و پای خودش بود ، اما حالا عاشق این است که با سایر بچه ها باشد. نقش گروه های بازی در پرورش کودک

نقش گروه های بازی در پرورش کودک
کودک شما تا پیش از 6 ماهگی ، فقط علاقه مند به تماشای چهره های مختلف ، اسباب بازی ها و دست و پای خودش بود ، اما حالا عاشق این است که با سایر بچه ها باشد.
اگر کودکتان خواهر یا برادر بزرگتری داشته باشد ، می بینید که چگونه از بودن با هم لذت برده و احساس شادی و خوشحالی می کند. اگر کودک اوقاتی را همراه با بچه های دیگر بگذراند ، قادر خواهد بود تا مهارت های مهم اجتماعی را آموخته و همچنین شخصیتی مستقل از شما بیابد.
ارضای نیازهای مختلف کودک در هر سن ، یکی از مهمترین مسئولیت هایی است که به عهده والدین می باشد.
این نیازها به خصوص در مراحل ابتدایی رشد کودک از اهمیت به سزایی برخوردارند ، چرا که طی این مراحل از عمر کودک ، زمینه های لازم برای شکل گیری مهارت های مختلف در زندگی آینده او ایجاد میگردد.
در واقع با ارضای درست انواع نیازهای کودک در این سنین ، او را برای زندگی سالم و موثر در آینده آماده ساخته ایم و این امر تحقق نمی یابد مگر در سایه ی شناخت نیازهای کودک و از آنجا که  این نیازها در سال های ابتدایی عمر او هفته به هفته در حال تغییر است ، اهمیت شناخت آنها بیش از پیش آشکار میگردد.
جوانه های رشد مهارت های مختلف هر هفته در درون کودک شکل می گیرد و او را روز به روز به سمت تکامل پیش می برد.
یکی از نیازهای متنوع کودک ، نیاز به برقراری رابطه ای اجتماعی و به طور کلی مهارت برقراری ارتباط با دیگران است که بعد از 6 ماهگی در درون کودک شروع به رشد می نماید.به عبارتی ، کودک بعد از 6 ماهگی نیازمند برقراری ارتباط با دیگران بوده و دیگر بازی کردن با مادر ، به تنهایی برای او کافی نمی باشد. او حالا نیازمند برقراری ارتباط و بازی کردن با همسالان خود و یا حتی بچه های بزرگتر می باشد.
در صورت عدم ارضای مناسب این نیاز ، امکان دستیابی به مهارت های اجتماعی و مهارت برقراری ارتباط موثر با دیگران ، در آینده برای کودک میسر نخواهد گردید.
در راستای تحقق این نیاز ، گروه های بازی نقش عمده ای را میتوانند به عهده داشته باشند ، چرا که این گروه ها با گرد هم آوردن مادران و کودکان در کنار یکدیگر ، امکان بازی کردن با سایر کودکان و برقراری ارتباط موثر بین آنها را موجب می گردند.
همچنین این گروه ها با ایجاد امکان ارتباط و ملاقات مادرهایی با شرایط یکسان با یکدیگر و تبادل اطلاعات میان آنها ، فضای مناسبی را برای تقویت روحیه ی مادران ایجاد کرده و بالا بردن مهارت های تربیتی در میان آنها را موجب می گردند.
همچنین این گروه ها با ایجاد امکان ارتباط و ملاقات مادرهایی با شرایط یکسان با یکدیگر و تبادل اطلاعات میان آنها ، فضای مناسبی را برای تقویت روحیه ی مادران ایجاد کرده و بالا بردن مهارت های تربیتی در میان آنها را موجب می گردند.
با فراهم آوردن اطلاعات اصولی در زمینه ی پرورش کودکان ، این گروه ها میتوانند نقش مهمی را در افزایش فرهنگ مادران در زمینه ی مسائل تربیتی کودک ایفا نمایند.
به علاوه وجود انواع برنامه های مناسب تفریحی در برنامه ی این گروه ها ، باعث افزایش انرژی و تقویت هرچه بیشتر روحیه ی مادران گشته و آنها را برای انجام نقش هایشان در خانواده آماده تر می سازد.
این گونه گروه ها مدت هاست که در بسیاری از نقاط جهان شکل گرفته و جنبه ی کاملا سازمان یافته ای پیدا کرده است و حتی در بسیاری از موارد به عنوان یک سازمان رسمی ثبت گردیده اند.
با وجود نقش آموزشی و فرهنگ این گروه ها و جایگاه مهمی که در تربیت کودک دارند ، وجودشان در هر اجتماعی ضروری به نظر می آید.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
نقش گروه های بازی در پرورش کودک
نقش های بازی کودکان – قسمت اولنقش های بازی کودکان – قسمت اول

نقش های بازی کودکان – قسمت اول بازی در بخش های مختلف شخصیت کودکان تاثیر فراوانی دارد که هر کدام از این بخش ها ، خود میتواند تاثیرات شگرفی در روحیات کودکان داشته باشد. برخی از نقش های بازی کودکان به شرح ذیل است : نقش های بازی کودکان – قسمت اول


بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت ششمبازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت ششم

بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت ششم روش انجام : بچه ها به گروه های دوتایی تقسیم می شوند و پشت به پشت می ایستند و آرنج خود را در آرنج هم گروهی خود قلاب می کنند. سپس نوبتی به سمت جلو خم میشوند و با این کار نفر پشتی خود را هم بلند می کند ، دقیقا مثل یک الاکلنگ! بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت ششم


بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت دومبازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم

بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم زمانی که بین بچه ها ( چه خواهر و چه برادر و چه همبازی و دوستانشان ) اختلافی پیدا می شود چه کاری باید کرد؟ ( جواب ) باید از دور نظاره گر آن بود که این اختلاف و یا این رابطه ی بد ، بدتر نشود. از طرف دیگر باید مطمئن بود که اگر خود آنها از عهده ی حل مسئله و مشکل خودشان برمی آیند کاری به کار آنها نداشت. بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم


اهمیت بازی کردن کودکاناهمیت بازی کردن کودکان

اهمیت بازی کردن کودکان کودک آنلاین: چرا به نظر می رسد که یک بازی برای گروه خاصی مناسب و برای گروه دیگری نامناسب است؟ ما معتقدیم که یکی از مهم ترین دلایل در وقوع چنین امری در فهم درست و نیز تشخیص اهمیت مراحل انجام بازی و قدرت موجود در هر مرحله از بازی توسط فردی است که برای انجام بازی کودکان را راهنمایی می کند. اهمیت بازی کردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران