کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب کودک آنلاین: منابع این مادۀ سمی : آب ، رنگ ، ظرف های سرامیکی و سفالی ، اسباب بازی ها عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب
کودک آنلاین: منابع این مادۀ سمی : آب ، رنگ ، ظرف های سرامیکی و سفالی ، اسباب بازی ها
سرب یک فلز سنگین است که جزء سموم عصبی است، یعنی مستقیماً در رشد طبیعی مغز اختلال ایجاد می کند. مثلاً رشد سلول های بینایی، شکل گیری سیناپس ها و میلین سازی را مختل می کند. سرب برای بدن انسان، سمی است.
سرب در رشد طبیعی سلول های مغزی خردسالان اختلال ایجاد می کند و موجب مشکلات یادگیری و رفتاری دائمی می شود. یادآور می شویم مقدار کمی از سموم عصبی ممکن است در بزرگسالان تاثیری نداشته باشد یا تاثیر کمی داشته باشد اما رشد طبیعی مغز کودکان را مختل می کند.
به دلیل اینکه سرب پوشیده و تجزیه نمی شود، شرکت ها برای ساختن بسیاری از محصولات از سرب استفاده می کنند، مثل رنگ، باطری، بنزین، لوله و سیم لحیم. همچنین سرب در ساختن وسایل سفالی، ظروف، اسباب بازی ها و لوله های آب و فاضلاب کاربرد دارد.
چون این محصولات در همۀ محیط های مسکونی و تجاری وجود دارند، آلودگی سربی یا مسمومیت با سرب عجیب نیست.
رنگ های حاوی سرب ممکن است بر روی پنجره، در، دیوار، کابینت، پله، مبلمان و حتی اسباب بازی وجود داشته باشند. کودکان ممکن است رنگ های کنده شده را قورت دهند. این رنگ ها آنقدر ریز اند که دیده نمی شوند.
گاهی نیز کودکان خردسال به ویژه هنگام سینه خیز رفتن دست خود را به رنگ ها می مالند و در دهان خود فرو می برند و از این راه سرب را وارد بدن خود می کنند. جابه جا کردن وسایل رنگی ممکن است موجب پخش شدن ذرات رنگ در هوا شود و کودکان را مسموم کند.
احتمال مسمومیت با سرب هنگام تعمیر و نوسازی خانه افزایش می یابد. کولرهای آبی ممکن است آب حاوی سرب را در محیط پخش کنند.
بالا بودن میزان سرب در خون نوزادان و کودکان موجب رفتارهای تکانشی، نقص توجه، کاهش عملکرد تحصیلی، پرخاشگری و بزهکاری می شود.
برخی پژوهش ها نشان می دهند که حتی مقدار مجاز سرب در خون نیز در یادگیری تاثیر منفی می گذارد. هوشبهر کودکانی که در معرض سرب بوده اند 4 تا 6 نمره کمتر از کودکانی است که در معرض سرب نبوده اند.کودکان را آزمایش کنید.
مسئولان بهداشتی توصیه می کنند که کودکان در یک سالگی برای تشخیص مسمومیت با سرب آزمایش خون بدهند و این آزمایش هر دو سال یک بار تکرار شود. همچنین می توانید چند عدد موی کودک را قیچی کنید و آن را به آزمایشگاه تشخیص طبی ببرید تا مسمومیت احتمالی تشخیص داده شود.
چگونه خطر آلودگی سربی را کاهش دهیم؟
روش های کاهش خطر آلودگی سربی عبارتند از:
- قبل از مصرف آب، شیر را کمی باز کنید. پیش از اینکه از آب برای نوشیدن یا درست کردن غذا استفاده کنید شیر آب را باز کنید تا خنک شود و سپس از آب استفاده کنید.
- برای نوشیدن و درست کردن غذا فقط از آبِ سرد استفاده کنید، زیرا اب داغ احتمالاً مقدار بیشتری سرب دارد.
- لوله های آب را وارسی کنید تا آلودگی سربی را تشخیص دهید. لوله های سربی خاکستریِ کم رنگ هستند و وقتی که خراش دیده باشند می درخشند.
- بهداشت را رعایت کنید. یعنی تخت کودک و محل بازی کودک را تا حد ممکن تمیز نگه دارید. اسباب بازی ها را زیاد بشویید.
- دیوارها را بشویید. اگر روی دیوارها رنگ حاوی سرب وجود دارد، هرچه زودتر دیوارها را بشویید. بهتر است دیوارها را با کاغذ دیواری بپوشانید.
- برچسب محصولات را به دقت بخوانید و محصولاتی را که حاوی سرب هستند نخرید.
- خانه و آب را آزمایش کنید تا رنگ های حاوی سرب را تشخیص دهید. این ازمایش را افراد متخصص انجام می دهند.
- از ظروفی استفاده کنید که فاقد سرب باشند.
منبع: هوش کودک خود را تا 30 نمره افزایش دهید.
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب
مسمومیت با سرب در کودکانمسمومیت با سرب در کودکان

مسمومیت با سرب در کودکان کودک آنلاین: کسانی که دارای فرزند هستند، ممکن است با درخواست پزشک مبنی بر انجام آزمایش اندازه‌گیری سرب خون برخورد کرده و تعجب کرده باشند که این چه آزمایشی است. اگرچه انجام این آزمایش به‌تازگی درخواست می‌شود، مسمومیت با سرب در کودکان


عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بیعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی منابع این مادۀ سمی: ماهی چرب ، لبنیات پر چرب ، گوشت های پر چرب ، شیر مادر. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی


عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوهعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه بسیاری از شما دربارۀ مواد نگهدارنده ای که از جیوه ساخته شده اند و تایمرو سال نامیده می شوند چیزهایی شنیده اید. این مواد نگهدارنده در واکسن ها استفاده می شدند و احتمال خطر بروز اوتیسم را در کودکان افزایش می دهند. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه


تقویت ذهنی کودک – 1 تا 2 سالگیتقویت ذهنی کودک – 1 تا 2 سالگی

تقویت ذهنی کودک – 1 تا 2 سالگی این بازی ساده، مهارت های تمیزی را که در تشخیص اعداد و حروف نقش مهمی دارند، افزایش می دهد. مهارت های تمیزی یعنی توانایی تشخیص تفاوت بین دو یا چند چیز. جنبۀ مثبت این بازی آن است که به هیچ اسباب بازی یا نرم افزار گران قیمتی نیاز ندارد. تقویت ذهنی کودک – 1 تا 2 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران