کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه بسیاری از شما دربارۀ مواد نگهدارنده ای که از جیوه ساخته شده اند و تایمرو سال نامیده می شوند چیزهایی شنیده اید. این مواد نگهدارنده در واکسن ها استفاده می شدند و احتمال خطر بروز اوتیسم را در کودکان افزایش می دهند. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه
منابع این مادۀ سمی:
- ماهی های چرب  (مثل شیرماهی ، ماهیِ تن ، کوسه)
- واکسن های حاوی تایمروسال (یک مادۀ نگهدارنده که از جیوه ساخته شده است)
بسیاری از شما دربارۀ مواد نگهدارنده ای که از جیوه ساخته شده اند و تایمرو سال نامیده می شوند چیزهایی شنیده اید. این مواد نگهدارنده در واکسن ها استفاده می شدند و احتمال خطر بروز اوتیسم را در کودکان افزایش می دهند.
جیوۀ متیلیک نیز یک مادۀ شیمیایی بسیار سمی است که در بدن انسان ها و حیوانات انباشته می شود و به مغز و سیستم عصبی آسیب می زند. جیوۀ متیلیک چگونه وارد بدن ما می شود؟ جیوه از محل های دفن زباله و زباله های پزشکی منتشر می شود.
وقتی جیوه در هوا منتشر شد، از طریق باران به زمین و آب برمی گردد. سپس جیوۀ متیلیک در بدن ماهی انباشته می شود و میزان آن صد هزار بار در بدن ماهی بیشتر می شود. به دلیل اینکه جیوۀ متیلیک در بافت عضلانی ماهی انباشته می شود، می توان پیش از پختن ماهی آن را جدا کرد اما با پختن ماهی از بین نمی رود.
پژوهشگران دریافته اند که بسیاری از آب ها با جیوه آلوده شده اند، بنابراین متخصصان هشدار داده اند که زنان باردار و شیرده ماهی های جیوه دار مصرف نکنند یا مصرف این نوع ماهی ها را به شدت محدود کنند.
در دمای اتاق، جیوه به حالت مایع در می آید اما به سادگی بخار می شود و به سرعت از راه شش ها جذب بدن می شود. پژوهشگران دریافته اند کسانی که به طور مداوم در معرض حتی مقدار کمی بخار جیوه قرار داشته اند دچار این مشکلات شده اند: لرزش بدن، تحریک پذیری، تکانشی بودن، ضعف حافظه و اختلال خواب.
کودکان اگر در معرض مقدار کمی جیوه قرار بگیرند، همین مشکلات را نشان می دهند. کودکانی که در دورۀ جنینی در معرض مقدار کمی جیوۀ متیلیک قرار گرفته اند دچار نقص های عصبی – شناختی می شوند که به عقب ماندگی ذهنی منجر می شود.
آنها همچنین در راه رفتن و بینایی مشکل دارند. کودکانی که در دورۀ جنینی در معرض مقدار کمی جیوه قرار گرفته اند دچار ناتوانایی های یادگیری دائمی، مثل نقایص زبانی، نقص توجه و ضعف حافظه می شوند.
پژوهشگران با استفاده از اطلاعاتی که از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری به دست آوردند دریافتند که سالانه حدود 630 هزار جنین در معرض جیوه قرار می گیرند و هوشبهرشان کاهش می یابد. این پژوهشگران بیان می کنند که تولد صدها هزار کودک که هوشبهرشان کاهش یافته است بهره وری را کم می کند و به اقتصاد ضربه می زند.
جیوه در بسیاری از وسایل و محصولات وجود دارد، از جمله دماسنج یا تب سنج، لامپ های فلورسنت، ترموستات، برخی کفش های ورزشی که چراغ دارند، موادی که برای پر کردن دندان به کار می روند، باطری، ماشین حساب، سمعک، شمعک گاز و حتی برخی شوینده های خانگی.
وقتی محصولات حاوی جیوه دور انداخته می شوند، اغلب سوزانده می شوند و همین کار باعث می شود که مقدار جیوۀ موجود در هوا افزایش یابد.
با وجود این، هنوز بسیاری از افراد معتقدند که تن ماهی برای بزرگسالان و کودکان غذای سالمی است. مجلۀ وال استریت گزارشی دربارۀ یک پسر بچۀ ده ساله منتشر کرد که روزانه 100 تا 150 گرم تن ماهی در طول سال مصرف کرده بود.
این کودک به تدریج دچار ناتوانی های یادگیری و اختلال در مهارت های حرکتی شد. او در کلاس چهارم دبستان، دانش آموزی سخت کوش و زرنگ بود که به تدریج علاقه اش را به مدرسه از دست داد و حتی نمی توانست مسائل سادۀ ریاضی را حل کند.
سرانجام والدین او متوجه شدند که مصرف زیاد تن ماهی موجب تغییر رفتار فرزندشان شده است. وقتی که عصب شناس خون کودک را آزمایش کرد معلوم شد که میزان جیوۀ موجود در خون کودک دو برابر بیشتر از حد مجاز است.
پس از اینکه والدین ریشۀ مشکل را پیدا کردند، کودک دیگر تن ماهی مصرف نکرد. پس از دو سال، میزان جیوۀ خون کودک به حد طبیعی رسید و او دوباره توانست در زمینه های تحصیلی و ورزشی پیشرفت کند.
ادارۀ غذا و داروی آمریکا به زنان باردار، زنان شیرده و زنانی که در آینده قصد دارند بچه دار شوند توصیه می کند از تنِ ماهی کم جیوه استفاده کنند و در هر هفته بیش از 340 گرم تن ماهی مصرف نکنند.
حتی اگر خانواده ها از توصیه های ادارۀ غذا و دارو پیروی کنند و به فرزندشان تن ماهی بدهند، باز هم مقدار جیوۀ خون کودک 60 درصد بیش از مقدار مجاز خواهد شد.
منبع: هوش کودک خود را تا 30 نمره افزایش دهید.
عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سربعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب کودک آنلاین: منابع این مادۀ سمی : آب ، رنگ ، ظرف های سرامیکی و سفالی ، اسباب بازی ها عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب


عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بیعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی منابع این مادۀ سمی: ماهی چرب ، لبنیات پر چرب ، گوشت های پر چرب ، شیر مادر. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی


رشد ذهنی کودک – بخش اولرشد ذهنی کودک – بخش اول

رشد ذهنی کودک – بخش اول وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود. رشد ذهنی کودک – بخش اول


تقویت ذهن کودک – 2 تا 3 سالگیتقویت ذهن کودک – 2 تا 3 سالگی

تقویت ذهن کودک – 2 تا 3 سالگی وقتی که از همۀ حواس کودک (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و به ویژه لامسه) استفاده شود کودک بهتر یاد می گیرد. متاسفانه، بیشتر فعالیت های آموزشی فقط حس شنوایی و بینایی را تحریک می کنند و سایر حواس را نادیده می گیرند. این فعالیت، کودکان را وادار می کند تا از حس لامسۀ خود استفاده کنند. تقویت ذهن کودک – 2 تا 3 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران