کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد گفتار در کودکان – بخش دوم
رشد گفتار در 28 هفتگی کودک سیلاب های واضحی را ادا میکند مثل (( با )) ، ((دا)) ، ((کا)). فریادهای کودک شامل انواع مختلفی از صداهای زیر و بم هستند و یک صدای تو دمای نیز ظاهر میشود. او شروع به بازی کردن با زبان و لب های خود کرده است و ممکن است سعی کند با استفاده از صدا مثلا جیغ یا سرفه ، توجه شما را جلب کند. رشد گفتار

رشد گفتار در کودکان
رشد گفتار - 28 هفتگی تا یک سالگی
در 28 هفتگی کودک سیلاب های واضحی را ادا میکند مثل (( با )) ، ((دا)) ، ((کا)). فریادهای کودک شامل انواع مختلفی از صداهای زیر و بم هستند و یک صدای تو دمای نیز ظاهر میشود. او شروع به بازی کردن با زبان و لب های خود کرده است و ممکن است سعی کند با استفاده از صدا مثلا جیغ یا سرفه ، توجه شما را جلب کند. در 32 هفتگی سیلابها را به طور واضحی با هم ترکیب میکند مثل (( با- با)) ، (( دا-دا)).
پس از آن او به تدریج صداهای (( ت)) ، (( د)) و ((و)) را هم اضافه میکند و بعد در حدود 36 تا 40 هفتگی او صداهای گفتاری واقعی را تقلید خواهد کرد. در 40 هفتگی ممکن است یک کلمه ی با معنی را به کار ببرد و تا 48 هفتگی تقریبا به طور حتم این کار را خواهد کرد.
درک کلام که از مقدمات اساسی گفتار است با سرعت در حال افزایش است و در 40 هفتگی اکثر بچه ها (( نه )) را می فهمند. کودک شما ممکن است از چند دستور ساده نیز اطاعت کند مثلا حرکات مربوط به شعرهای کودکانه (( دس دسی)) بازی کردن ، و بای بای کردن. او ممکن است صداهای حیوانات مثل (( ما)) ، (( کواک )) ، (( میو)) و ((ووف)) را تقلید کند.
چگونه میتوانید کمک کنید
اگر بخواهید کودک شما تلفظ درست کلمات و سپس ترکیب آنها و تشکیل جملات صحیح را بیاموزد باید الگوی او برای تقلید گفتار صحیح باشید. بنابراین به طور واضح و شمرده صحبت کنید و حرکات ، حالات و ژستهای مناسب را با گفتار خود همراه کنید.
برای اینکه به کودک خود کمک کنید تا صحبت کند باید برخی از قیود خود را کنار بگذارید و سر و صداهایی را که او در می آورد تکرار کنید. او به شما نگاه می کند و ریسه میرود و با جدیت بیشتری همان صدا را در می آورد . شما آن صدا را بارها تکرار کنید به این ترتیب یادگیری تکلم برای هر دو شما تبدیل به یک بازی می شود.
وقتی کودک شما سر و صداهای نامفهوم در می آورد شما هم این کار را بکنید ولی مقدار زیادی هم صحبت معمولی بکنید. به محض اینکه کودک شما یک کلمه را به زبان آورد آن را تکرار کنید. شادی خود را نشان دهید. به او بگویید که چه بچه ی باهوشی است. صدایی را که درآورده است مثلا ((ما)) را تکرار کنید ، بخندید و او را در آغوش بکشید. او دوباره و دوباره کلمه ی (( ما)) را تکرار میکند و از ذکاوت خود خوشحال می شود.
کودکان فقط موقعی میتوانند صحبت کنند که کلمات معنی داشته باشند. آنها باید خیلی قبل از اینکه کلمه ای را به زبان آورند معنی آن را درک کرده باشند. معنی کلمات را بارها و بارها با استفاده از تصاویر ، اداها و حرکات نمایش دهید.رشد گفتار - یک سالگی تا 18 ماهگی
کودک نوپای شما ممکن است دو یا سه کلمه ی بامعنی را به زبان بیاورد ولی حتی قبل از گفتن آنها چند شیء ساده را وقتی که نام آنها را به زبان می آورید می شناسد . برخی کلمات را برعکس یاد میگیرد مثلا به جای (( سگ )) اول می گوید (( گ )) ، بعد از مدتی (( اَگ )) و در آخر (( سگ )).
برخی کلمات دیگر را ممکن است با شروع از ابتدای آنها بیاموزد مثلا ((گُ)) برای (( گربه)). در حدود 15 ماهگی او به تدریج شروع به گفتار نامفهوم خاص خودش میکند که رشته ای از صداهای نامفهوم ولی دارای تاکید صرف فعل، ، عبارت بندی ، حرکت و لغات حقیقی عجیب و غریب است.
اینها دوره تمریناتی برای سرهم کردن لغات واقعی هستند. او ممکنن است یک عبارت کوتاه که شما غالبا به زبان می آورید مثل (( وای خدا!)) را در موقعیت های مناسب تکرار کند. در 18 ماهگی کودک شما احتمالا میتواند به اشیاء زیادی در کتابها و زندگی روزمره اشاره کند. او باید بتواند در حدود 10 کلمه ی با معنی را به کار ببرد.
چگونه میتوانید کمک کنید
اکنون که کودک شما تحرک بیشتری دارد میزان فهم او بسیار فراتر از توانایی وی برای بیان خواسته هایش است. به عنوان مثال (( مامان)) ممکن است معانی زیادی داشته باشد از جمله اینکه مامان کمی آب به من بده . وقتی متوجه شدید منظور او چیست بگویید مامان به تو آب میده و کلمه ی آب را دوبار تکرار کنید . او به زودی خواهد گفت: مامان آب.
کودک خود را با انواع صداها ، مثل صدای حیوانات ، وسایل نقلیه و وسایل موسیقی آشنا کنید. او نسبت به صداها توجه دارد بنابراین به آنها اشاره کنید: در جیر جیر میکند ، شیر آب دیک دیک میکند ، کاغذ خش خش میکند.
تا میتوانید کتاب بخوانید کتابهای مورد علاقه ی او را بارها مرور کنید و نامها و اشیا را تکرار کنید. به اشیاء آشنا اشاره کنید و نام آنها را بگویید. از او بخواهید نام ها را تکرار کند. وقتی آنها را به یاد می آورد خوشحالی خود را نشان دهید.
همه ی چیزها و همه ی مکان ها را نام ببرید. رنگ ، نرمی و زبری و سایر خصوصیات را به زبان آورید.
هرگاه موقعیت مناسب بود عمل شمردن و استفاده از اعداد را انجام دهید.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
رشد گفتار در کودکان – بخش دوم
رشد گفتار در کودکان – بخش اولرشد گفتار در کودکان – بخش اول

رشد گفتار در کودکان – بخش اول ما میل و توانایی نوزاد برای تقلید کردن را دست کم می گیریم. اگر زیاد با کودک صحبت کنیم او حتی در سن هشت هفتگی شروع به تقلید از صداها میکند و به این ترتیب اولین قدم عمده به سوی فراگیری گفتار را برمی دارد. رشد گفتار در کودکان – بخش اول


رشد گفتار در کودکان – بخش سومرشد گفتار در کودکان – بخش سوم

رشد گفتار در این سن گفتار کودک شما پیچیدگی بیشتری پیدا میکند. او احتمالا واژگانی مرکب از 30 کلمه دارد و شروع به پرسیدن سوال های ساده مثل (( کجا می رویم؟)) ، می کند و پاسخ های یک یا دوکلمه ای میدهد مثل (( آنجا)). در حقیقت او از ترکیبات دوکلمه ای زیادی استفاده میکند. در این سن عبارات منفی مثل نمیتونم به واژگان او اضافه می شود. رشد گفتار


تأخیر در گفتار کودکانتأخیر در گفتار کودکان

تأخیر در گفتار کودکان برای تشخیص مشکل گفتار و زبان در کودکان لازم نیست تا دو یا سه سالگی صبر کرد و در بسیاری از موارد می‌توان مشکل احتمالی کودک را بسیار زودتر تشخیص داد و درمان را شروع نمود . تأخیر در گفتار کودکان


بیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش اولبیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش اول

آپراکسی گفتاری کودکان آپراكسي، نوعي اختلال حركتي ناشي از آسيب ديدگي عصبي است . اين اختلال با نوعي ناتواني در انجام ارادي (هدفمند) حركات مشخص مي شود، علي رغم اينكه حالت كشش ماهيچه ها عادي و طبيعي است و هماهنگي نيز دارند. آپراکسی گفتاری کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران