کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
ماساژ کودکان نوپا
ماساژ کودکان نوپا وقتی کودکتان راه می افتد ماساژ روزمره غیر ممکن میشود . در این زمان نشاندن و خواباندن او برای ماساژ به صورتی که ساکت و آرام باشد کار بسیار دشواری است. ماساژ کودکان نوپا

ماساژ کودکان نوپا
وقتی کودکتان راه می افتد ماساژ روزمره غیر ممکن میشود . در این زمان نشاندن و خواباندن او برای ماساژ به صورتی که ساکت و آرام باشد کار بسیار دشواری است.
وقتی که کودک نوپای شما دو سال و نیم تا سه سال دارد ، بسته به شخصیت او میتوانید او را مجددا با ماساژ آشنا سازید . تا آن موقع با او با استفاده از روش های برقراری تماس ، ارتباط برقرار کنید. او دوست دارد در بغل شما بنشیند و شما با موهایش بازی کنید.
وقتی با او صحبت می کنید دست و پایش را به آرامی لمس کنید و شکم و پشتش را وقت خواب ماساژ دهید. با او به بازی های مختلف بپردازید و برایش شعرهایی بخوانید که هر دو بتوانید ارتباطی حسی ، همراه با لبخند و نگاه برقرار کنید.
هر چقدر که او دوست دارد به او توجه کنید زیرا هم خودتان لذت خواهید برد و هم او را متوجه عشق خود نسبت به وی و ارزشی که برایش قائلید خواهید کرد.
رشد استقلال
توجه به خواسته ی او
کودک نوپایتان برای آزمایش استقلال در حال رشدش مرتبا کوشش می کند که توجه شما را نسبت به خواسته هایش جلب کند. اغلب این رفتار از دید والدین نوعی پرتوقعی تلقی می شود و آنها این طور حس می کنند که در کار تربیت فرزندشان کوتاهی کرده اند ولی این گونه نیست.
این مرحله ای طبیعی در فرایند رشد هر کودکی است. بچه های نوپا غالبا نمی دانند چه چیزی میخواهند یا چه چیزی برای آنها بهترین است. به همین دلیل است که به کمک والدینشان و همراهی آنان نیاز دارند.
به او اجازه ی انتخاب بدهید
حتی اگر یک کودک نوپا که مدت هاست از ماساژ لذت می برد به طور ناگهانی ماساژ را پس بزند. جای نگرانی نیست و مشکلی ایجاد نشده است.شما باید بر کارهای خاصی اصرار کنید مثلا پوشیدن کت گرم در روزهای سرد زمستان ؛ ولی درباره ی ماساژ میتوانید صبر کنید و دست نگه دارید.
کودک نوپای شما ممکن است به شما اجازه دهد قسمت هایی از بدن او را ماساژ دهید. پشت ، صورت یا دستهایش . هر زمان متوجه شدید از کاری که در ابتدا مانع از آن می شد مجددا لذت می برد میتوانید آن را ادامه دهید ولی اگر این عدم پذیرش او ادامه داشت نسبت به خواسته اش حساس باشید.
•    در آغوش گرفتن ها ، بازی ها و ارتباط چشمی با کودک نوپایتان راههای مفیدی است برای نشان دادن اینکه او را دوست دارید و از بودن با او لذت می برید.کارهای روزمره و حد و مرزها
اگر کودک نوپایتان به شما اجازه می دهد که او را ماساژ دهید و در مجموع از حرکت های خاص ماساژ لذت می برد آن را انجام دهید و برایش تکرار هم بکنید. این مسئله به او نشان میدهد که بر شما اثر گذاشته و شما به چیزی که در او احساس خوبی ایجاد می کند توجه دارید.
کمی بعد در طول دوره های رشدش ، ممکن است تقاضاهایی از شما داشته باشد یا برخی تقاضاها را شروع کند و از عبارت هایی مانند (( بیشتر...)) یا (( دوباره )) استفاده کند. این زمان ،زمان خوبی برای ایجاد محدودیت و شناساندن حد و مرزها به اوست. تلاش های شما برای درک نیازهای کودکتان و واکنش نسبت به آنها در این مرحله نتیجه بخش است.
چرا که شما باید قادر باشید بین نیازها و چیزهای که او فقط آنها را طلب می کند فرق بگذارید و از هم تشخیص دهید. ضمن آنکه حواستان باشد چیزهایی را که برایش لازم است رد نکنید.
هر وقت که مناسب می دانید به او نه بگویید ، ولی آماده باشید که او این حدود مرزها را تجربه کند. مثلا او ممکن است سعی کند با درخواست (( یک داستان دیگر)) ، زمان خواب خود را به تعویق بیاندازد. این در حالی است که شما به خوبی می دانید که یک یا دو داستان کافی است.
حفظ حد و مرزها و عادات روزمره بخشی از تربیت است که البته باید به آرامی و به صورت شفاف انجام شود.
•    به کودکتان در عمل نشان دهید که چگونه دست و پای شما را ماساژ دهد. بعد بگذارید خودش این کار را بکند.
تقلید کنندگان کوچک
کودکان نوپا تقلید از کارهای بزرگترها را دوست دارند و از آن لذت می برند. این یکی از کارهایی است که آنها به وسیله آن محیط اطرافشان را شناسایی می کنند. درست همان گونه که کودک نوپای شما آشپزی کند ، ظرف بشوید و رانندگی کند ، این امکان وجود دارد که بخواهد ماساژی را که به او می دهید تقلید کند و بر روی خود شما انجام دهد و لذت ببرد.
اگر این گونه بود او را تشویق کنید که شما را ماساژ دهد. بعدها ممکن است دوست داشته باشد خرس عروسکی خود را هم ماساژ دهد یا به شما کمک کند که برادر کوچکش را ماساژ دهید. این به او می آموزد که تماس مثبت درست به اندازه ی شستن ظرف و رانندگی به عنوان بخشی از زندگی طبیعی و نرمال است.
•    ماساژ از طریق لمس کردن : وقتی کودکتان را با محبت لمس کرده و با او بازی می کنید ، به او نشان می دهید که او را دوست دارید و می فهمید که او هم چه احساسی دارد. این کار شما یعنی اطمینان بخشیدن به او . این کار کمک میکند تا پایه های ارتباطی مطمئنی بین شما بنا نهاده شود و این امر به نوبه ی خود اعتماد به نفس را در وی تقویت خواهد کرد.
منبع : کتاب ماساژ کودک
ماساژ کودکان نوپا
ماساژ پشت بدن کودکماساژ پشت بدن کودک

ماساژ پشت بدن کودک :برای این بخش از ماساژ کودکتان را به روی شکم در حالی قرار دهید که پاهایش به سوی شما باشد. اگر عادت دارد به پشت یا پهلو بخوابد. احتمالاً خوابیدن روی شکم را دوست نخواهد داشت. با وجود این سعی کنید او را بیشتر به خوابیدن بر روی شکم عادت دهید تا به رشد او کمک کند. زیرا این حالت باعث رشد سیستم حرکتی کل بدن خواهد شد. ماساژ پشت بدن کودک


ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارندماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند

ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند غالبا میزان سفتی عضلات در کودکانی که دچار سندرم دان یا سربرال پالسی هستند ، به مراتب کمتر است و ماساژ به رشد این عضلات کمک میکند. ماساژ همچنین باعث افزایش هوشیاری آنان نسبت به بدن خودشان می شود. ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند


یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آنیبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن

یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن :ممکن است کودک شما در طول مدت زمانی معین و یا در فواصل زمانی از یبوست رنج ببرد. ماساژ ناحیه شکم او می‌تواند راهی موثر باشد هم برای آرام کردن و تسکین دادن به نوزاد و هم برای جلوگیری از یبوست او. یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن


مراقبت روزانه و ماساژ کودکمراقبت روزانه و ماساژ کودک

مراقبت روزانه و ماساژ کودک بسیاری از والدین به طور ناخودآگاه و از روی عادت برای آرام کردن کودکانشان به هنگام خواب از ماساژ استفاده می کنند. این کار را به شکل معمول میتوان قبل از وقت خواب شب یا روز کودک افزایش داد تا بعدها به صورت عادت به عنوان نشانه ی وقت خواب او درآید. مراقبت روزانه و ماساژ کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران