کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم توپ بازی می تواند فقط تلنگری باشد تا کودک هماهنگی حرکاتش را یاد بگیرد. اگر سن کودک به حدی نرسیده که بتواند توپی را که به هوا پرتاب می شود بگیرد، ممکن است این ناتوانی باعث شود مقداری از اعتماد به نفس در حال رشد او کاهش یابد.

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم
•    گرفتن روسری معلق
توپ بازی می تواند فقط تلنگری باشد تا کودک هماهنگی حرکاتش را یاد بگیرد. اگر سن کودک به حدی نرسیده که بتواند توپی را که به هوا پرتاب می شود بگیرد، ممکن است این ناتوانی باعث شود مقداری از اعتماد به نفس در حال رشد او کاهش یابد. گرفتن روسری شروع خوبی برای پیدا کردن این آمادگی است.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: روسری
روش انجام بازی
به کودک یاد دهید که چطور روسری را به هوا پرتاب کند و سپس قبل از افتادن به زمین، آن را بگیرد. به او اجازه دهید که خودش این بازی را تجربه کند و سپس روسری را بین شما و خودش پرتاب کند.
تغییر
کودکان را برای تمرین روش های مختلف گرفتن تشویق کنید. برای مثال بعضی اوقات اجازه دهید که روسری به طور آرام درون دست های منتظرش پایین بیاید و در زمان دیگری تلاش کند آن را در هوا بقاپد و یا برای گرفتن آن بالا بپرد.
 نوع دیگر این بازی را می توان با بادکنک انجام داد. یک بادکنک را به سمت بالا فوت کنید و آن را با فوت در بالا نگه دارید تا در این زمان کودک آماده شود. سپس بادکنک را رها کنید تا او برای گرفتن آن تلاش کند.
آنچه یاد گرفته می شود
کودکان هم مفهوم زمان را برای انجام کارها یاد می گیرند و هم هماهنگی چشم و دست خود را بهبود می بخشند. برای انجام این بازی، انها به مسیر افتادن روسری توجه کرده و زمان و لحظۀ افتادن آن و دست به کار شدن خود برای گرفتن آن را پیش بینی می نمایند.
همچنین می توانند موقعیت های دست خود را برای گرفتن موفقیت آمیز روسری، مشخص کنند. بعد از این دوره تمرینات، می توانند از آگاهی و زمان بندی یاد گرفته شده، برای گرفتن توپ استفاده کنند.
•    درپوش را سر جایش بگذار
نوع توجه: متمرکز
لوازم: بطری های پلاستیکی در اندازه ها و رنگ های مختلف
روش انجام بازی
چند بطری در اندازه های مختلف را با درپوش های شان به کودک بدهید. برای جالب تر شدن بازی، مقداری خوراکی خوش طعم مثل شکلات یا کشمش درون بطری ها بیندازید. به کودک نشان دهید که چگونه می تواند با چرخاندن مچ خود در جهت مخالف، آن را ببندد.
وقتی کودک این کار را یاد گرفت، درپوش را سفت تر ببندید تا برای باز کردن آن از قدرت انگشتانش استفاده کند.
تغییر
اگر کودک توانایی حمل شیشۀ مربا را دارد، به او انواع مختلفی از شیشه های خالی مربا با درهایشان بدهید (آن ها را روی قالیچۀ نرمی بگذارید تا نشکند) درهای بطری ها را باز کنید و آنها را با هم مخلوط کنید. اکنون کودک شما باید برای یافتن درب هر بطری، تلاش بیشتری کند.
آنچه یاد گرفته می شود
کودک بر روی روش درست چرخاندن دستش به منظور بستن و باز کردن، متمرکز می شود. این نوعی تجربۀ خوداصلاحی است چون اگر کارش را درست انجام دهد، در به روی بطری باقی می ماند و اگر کارش اشتباه باشد، معمولاً در بطری می افتد.
در قسمت تغییر این بازی، کودکان توجه به تفاوت اندازه ها و شکل های مختلف را یاد می گیرند و به این منظور از روش آزمون و خطا استفاده می کنند تا کارشان را با اطمینان به انجام برسانند.•    بازی حسی
در ابتدا کودکان با گذاشتن اشیاء بر روی لب ها و درون دهان خود (که بیشترین منطقۀ حسی بدن است)، اطلاعاتی را در مورد آنها به دست می آورند. بعدها یاد می گیرند که برای به دست اوردن اطلاعات، از نوک انگشتان خود استفاده کنند و از لمس کردن سطوح اشیاء لذت ببرند.
لمس کردن، گیرنده های عصبی موجود در پوست را تحریک می کند و در یادگیری تشخیص تفاوت های سطوح مختلف به کودک کمک می کند. در این بازی با دادن فرصت های مناسبی برای حس کردن بافت های کاملاً متنوع، آگاهی کودک را افزایش دهید.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: هر چیزی که در خانه است. برای مثال، تعدادی در شیشه، اسفنج، حوله، قالیچه، کوسن، دستمال توالت، کاغذ سمباده، پتو، سیب، سینی، لباس هایی از جنس مختلف (ابریشم، مخمل، تریکو، پشم).
روش انجام بازی
هنگامی که کودکان در حال یادگیری راه رفتن هستند و از گرفتن دست شما و کشف جهان اطراف لذت می برند، زمان مناسبی است که با او در خانه و حیاط راه بروید و این بازی را انجام داده و از آن لذت ببرید.
اشیاء مختلف را یکی یکی لمس کرده و دربارۀ آنچه که لمس می کند با او صحبت کرده و آن ها را با هم مقایسه نمایید: موهای برس زبر است اما پیشخوان مرمری لطیف است. این طور نیست؟ شما می توانید دامنۀ لغات او را با استفاده از کلمات توصیفی مثل سفت، نرم، زبر، لطیف، خشک، خیس، تیز و ... افزایش دهید.
آنچه یاد گرفته می شود
کودکان نوپا یاد می گیرند که لمس چیزهای مختلف، تجربۀ متفاوتی برای آنها ایجاد می کند. آنها یاد می گیرند که تفاوت بین بافت های مختلف را تشخیص دهند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 سالهبازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله

بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله یک تکه نوارچسب را دور دست کودک بپیچانید و لبه‌های آن را محکم به هم وصل کنید و سپس برگ‌های زیبا و دیگر چیزهای جالب را برای چسباندن به این دستبند پیدا کنید. قبل از خواب دستبند را قیچی کنید و سپس آن را به تختش و یا جایی که در معرض دیدش باشد، بچسبانید تا خاطره‌ای از تجربۀ جالبش داشته باشد. بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم توپ پینگ‌پنگ ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود بازی کردن با آن برای کودک لذت‌بخش باشد. یکی از این ویژگی‌ها، اندازه و وزن مناسب آن برای انگشتان کوچک کودک است. ویژگی دیگر این است که هنگامی‌که توپ به زمین برخورد می‌کند، صدای ضربات متناوب زیبایی ایجاد می‌نماید.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم در این بازی شما فعالیت های جالبی برای کودکان بزرگتر و نیز خواهر و برادرهای کوچکتر ایجاد می کنید. کودکان بزرگتر با شما در فراهم کردن مقدمات بازی همکاری می کنند و کودکان کوچکتر بازی را انجام می دهند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید