کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
رشد ذهنی کودک – بخش سوم
رشد ذهنی کودک – بخش سوم کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه می کند وقتی صدای پای کسی را میشنود هیجان زده میشود و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند. رشد ذهنی کودک – بخش سوم

رشد ذهنی کودک – بخش سوم
24 هفتگی
کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه می کند وقتی صدای پای کسی را میشنود هیجان زده میشود و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند.
او با تصویر خود در آینه صحبت میکند و به آن لبخند میزند و با دهانش حباب تولید میکند . کم کم از غریبه ها خجالت میکشد ممکن است از خود ترس نشان دهد و بعضی غذاها را ترجیح می دهد و از بعضی غذاها بدش می آید.
چگونه میتوانید کمک کنید
بازی پرت کردن اشیا و پس دادن آن و سایر بازی های بده بستانی را انجام دهید. مکرر او را به اسم صدا کنید.
برای اینکه به او کمک کنید اراده ی ایجاد و تغییر چیزها را به دست آورد کارهای مختلف و نتایج آنها را نمایش دهید. مثلا توپ را هل بدهید و به او بگویید که توپ می غلتد.
به جلب توجه او پاسخ دهید
وقتی کودک شما نشان می دهد که شما را میخواهد با آغوش باز به سوی او بروید ؛ اسم او را صدا بزنید و کاری کنید که بداند دارید می آیید.
28 هفتگی
کودک شما شروع به مکالمه کرده است و صداهای قابل فهم زیادی را از او خواهید شنید. او نام خود را می داند دستش را برای اینکه بغلش کنید دراز میکند و استقلال خود را با تلاش برای اینکه خودش غذا بخورد نشان می دهد.
او شروع به تقلید کارهای ساده کرده است و هر کاری را می بیند منتظر می ماند تا تکرار شود.
چگونه میتوانید کمک کنید
تصویر کودکتان را در آینه به او نشان دهید و اسم او را صدا بزنید تا تصوری از خود به دست آورد. تاکید کنید که (( اون سوزانه ، او تویی)) . برای نشان دادن پاسخ منفی بگویید (( نه )) .
تمام صداهایی را که کودک شما در می آورد مثل : با ، دا ، کا ، تکرار کنید. با غذاهایی که با انگشت میتوان خورد کودک را به غذاخوردن مستقل تشویق کنید.
حس خودآگاهی او را تقویت کنید
تصویر کودکتان را در آینه به او نشان دهید. به تصویر اشاره کنید و نام او را با صدای بلند به زبان آورید . نام او را هر قدر که ممکن است صدا بزنید.32 هفتگی
کودک شما شروع به درک معنی کلمات کرده است و میداند (( نه )) یعنی چه . او نشانه هایی دال بر حس اراده و تصمیم از خود نشان میدهد مثلا به طرف اسباب بازی هایی که خارج از دسترس است می رود. کودک شما علاقه ی زیادی به بازی دارد وعمیقا روی اسباب بازی هایش تمرکز حاصل میکند. او به دنبال اسباب بازی که انداخته است میگردد.
چگونه میتوانید کمک کنید
زیاد با او آب بازی کنید. به او ظروفی بدهید تا در آنها آب بریزد و آنها را پر و خالی کند. اسباب بازی هایش را کمی خارج از دسترس او قرار دهید و هر موقع آنها را خواست در اختیارش قرار دهید.
بازیهای زیادی که با بدن انجام می شوند مثل (( دس دسی)) را به او یاد دهید. بگذارید خودش غذا بخورد تا حس استقلال او تقویت شود.
زیاد با او آب بازی کنید
بسیاری از لوازم خانه و نیز اسباب بازی هایی را که مخصوص آب بازی ساخته شده اند ، میتوان برای بازی های داخل حمام به کار برد.
36 هفتگی
کودک شما بازی ها و شعرهای آشنا را می شناسد و در قسمت های مناسب می خندد و میتواند حرکات را پیش بینی کند. وقتی اسمش را صدا می زنید سرش را برمی گرداند ، دستهایش را دراز میکند تا شسته شود ولی از لیف حمام روی برمی گرداند.
چگونه میتوانید کمک کنید
کارهای روزمره را با تاکید برای کودک جا بیندازید به طوری که مفهوم زندگی را براساس فعالیت های روزمره درک کند. کارهایی را که می کنید توضیح دهید ، مثلا (( وقت ناهار است . اول پیشبندت را می بندیم ، بعد تو روی صندلی ات می نشینی ، آن وقت مامان غذایت را می آورد ،م م م ، چه غذای خوبی...))
اسباب بازی های با صدا تهیه کنید و یا اجازه دهید کودکتان با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند.
کارهای روزمره را شرح دهید
از زمان غذا خوردن ، حمام کردن و خوابیدن برای توضیح کارهای روزمره به کودکتان استفاده کنید تا براساس کارهای روزمره با زندگی آشنا شود.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر....
رشد ذهنی کودک – بخش سوم
رشد ذهنی کودک – بخش اولرشد ذهنی کودک – بخش اول

رشد ذهنی کودک – بخش اول وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود. رشد ذهنی کودک – بخش اول


رشد ذهنی کودک – بخش دومرشد ذهنی کودک – بخش دوم

رشد ذهنی کودک – بخش دوم اکنون کودک شما به راحتی و مکرر لبخند می زند. او با نگاه کردن در جهت صداها و حرکات ، به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد و به اشیای مختلف خیره میشود ، چنانچه گویی میخواهد (( آنها را با چشم بگیرد)). رشد ذهنی کودک – بخش دوم


رشد ذهنی کودک – بخش چهارمرشد ذهنی کودک – بخش چهارم

رشد ذهنی کودک – بخش چهارم کودک شما در حال آشنا شدن با کارهای روزمره است – مثلا بای بای کردن ، و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن . او میداند که عروسک چیست و آن را نوازش می کند. او بعضی اشعار کودکانه را می شناسد. به دنبال اسباب بازی اش گوشه و کنار را می گردد و اگر بپرسید (( بابا کجاست؟)) به دنبال پدرش می گردد. رشد ذهنی کودک – بخش چهارم


رشد ذهنی کودک – بخش پنجمرشد ذهنی کودک – بخش پنجم

رشد ذهنی کودک – بخش پنجم کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او میتواند در خواستهایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد ، مثلا (( برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور)). رشد ذهنی کودک – بخش پنجم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران