کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
کار کردن کودکان با قیچی
بازی کودکان : کار باقیچی یکی از لذت‌بخش ترین و مطبوع ترین فعالیتهایی است‌که همۀ کودکان به‌یادگیری آن تمایل دارند. بیشتر کودکان سه ساله قادرند کاغذ را قیچی کنند و از این کار لذت می‌برند و علت این امر شاید آن باشد که از تغییر ورق کاغذ از شکل اولیه‌اش احساس قدرت می‌کنند.

کار کردن کودکان با قیچی
کار با قیچی یکی از لذت‌بخش ترین و مطبوع ترین فعالیتهایی است‌که همۀ کودکان به‌یادگیری آن تمایل دارند. بیشتر کودکان سه ساله قادرند کاغذ را قیچی کنند و از این کار لذت می‌برند و علت این امر شاید آن باشد که از تغییر ورق کاغذ از شکل اولیه‌اش احساس قدرت می‌کنند.
کاغذ را می‌توان به‌شکلهای گوناگونی درآورد، آن را تا کرد، لوله کرد و سپس‌با قیچی به‌هر شکلی که خواست، درآورد. کودک وقتی با کاغذ شکل‌های جدید خلق می‌کند، به نیاز اساسی‌اش یعنی تغییر و اختراع پاسخ میدهد و بدین ترتیب، احساس قدرت و اعتماد به‌نفسش تقویت می‌شود.
استفاده از قیچی و بریدن، راه بسیار خوبی برای تخلیۀ احساسات پرخاشگرانه کودک است و کودک، پس از کار با قیچی ، احساسات سکون و آرامش می‌کند.
در تهیۀ قیچی برای کودک، نکات زیر باید رعایت شود:
- نوک قیچی باید گرد (نوک پهن) باشد تا آسیبی به کودک نرساند؛ قیچی‌های نوک تیز برای کودکان خطرناک است.
- سعی کنید قیچی ارزان نخرید، زیرا جنسشان مرغوب نیست و کار کردن با آنها برای کودک مشکل است.
- طول تیغۀ قیچی، به طور تقریبی، بیش از 15 سانتی‌متر نباشد.
- قیچی‌های پلاستیکی به‌دلیل اینکه لبه‌های کندی دارند و کار کردن با آنها مشکل است، کودک زود از آنها خسته می‌شود و لذت زیادی نمی‌برد. بنابراین بهتر است برای کودکان از قیچی های فلزی و ساده که کار با آنها راحت‌تر است استفاده کنیم.
فعالیتهایی که‌با قیچی می‌توان انجام داد:
- پس از آنکه قیچی را در دست کودک قرار دادید، کاربرد آن را برایش توضیح دهید. خود شما نیز یک قیچی در دست بگیرید و کودک را به‌تقلید از حرکاتتان تشویق کنید.
- توجه فراگیر را به این نکته جلب کنید که هرگاه تیغه‌های قیچی به‌صورت کاملاً موازی با یکدیگر قرار نگرفته باشند، کاغذ قیچی نمی‌شود، بلکه تا میخورد.
- از بچه‌ها بخواهید عکس‌هایی را که دوست دارند از صفحات مجلات کهنه جدا کنند.
- یک بشقاب بر روی کاغذ بگذارید، بعد با مداد دایره بکشید و در آخر دور دایره رابا قیچی ببرید. حالا می‌شود این دایره را با کاغذ رنگی تزیین و یا با مداد رنگ کرد.
- کارتی مقوایی به‌اندازۀ تقریبی 20*15 سانتیمتر تهیه و آنرا به فاصلۀ 2 یا 4 سانتیمتر خط‌کشی کنید، سپس کارت را در اختیار کودک قرار دهید تا خطوط را باقیچی ببرد. پس از اینکه مقداری تسلط پیدا کرد، می‌توان خطوط را به‌صورت زیگزاگ و یا شکلهای پیچیده‌تر در اختیار کودک قرار داد تا آنها را ببرد و جدا کند.
- تصاویر مربع، مثلث، مستطیل، دایره و چند درخت بکشید و به کودکان بدهید تا آن شکلها را ببرند.
- قیچی کردن روزنامۀ تا شده از تمرینهای خوبی است که کودکان به‌آن علاقه دارند. روزنامه را چهار بار تا بزنید و بعد گوشه‌ها و لبه‌های آن را قیچی کنید. اگر آن را باز کنید طرح قشنگی به‌دست می‌آورید. اگر خواستید می‌توانید آن را رنگ آمیزی هم بکنید.
- از کودکان بخواهید عکسهای بریده شده را باچسب بر روی شومیز بچسبانند. بهتر است که عکس‌ها ضمن چسباندن طبقه بندی شوند، مثلاً آدمها در یک دسته و جانواران در دستۀ دیگر.
رعایت نکات ایمنی
- به‌هنگام کاربا قیچی، بزرگسالان بر کار کودک نظارت داشته باشند.
- قیچی‌هایی با نوکِ گرد برای کودکان تهیه کنید زیرا قیچیهای نوک تیز ممکن‌است به کودکان آسیب برسانند.
- نحوۀ استقاده از قیچی را به‌کودکان آموزش دهید و سپس قیچی را در اختیار کودک بگذارید.
- از کودک بخواهید از پرت کردن قیچی به‌سوی دیگران خودداری ورزند.
منبع: راهنمای انتخاب اسباب بازی

دومینو بازی کودکاندومینو بازی کودکان

دومینو بازی کودکان قطعات مستطیل شکلی هستند که در هر قطعه، دو طرح و تصویر وجود دارد. قطعات دومینو به‌گونه‌ای با یکدیگر ارتباط دارند که کودکان با پیدا کردن آن ارتباط، قطعات را در کنار یکدیگر می‌چینند. بازی دومینو را، با توجه به توانایی ذهنی کودک، میتوان از حدود سه سالگی شروع کرد. دومینو بازی کودکان


پازل بازی کودکان – بخش اول پازل بازی کودکان – بخش اول

پازل بازی کودکان پازل ها از جمله اسباب بازی های مورد علاقه ی اکثر کودکان و حتی بزرگسالان است که علاوه بر جنبه ی سرگرم کننده ی آن ، بر روی‌رشد کودک تاثیرهایی مثبت و سازنده دارد. پازل ، قطعات بریده یا جدا از هم یک تصویر است که با قرار دادن آنها در محل خود ، تصویر اصلی به دست می آید. پازل بازی کودکان


بادکنک بازی کودکانبادکنک بازی کودکان

بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی یکی از بازی های جذاب ، مفرح و لذتبخش کودکان است. بادکنک ها به علت سبک بودن و در نتیجه در هوا معلق ماندن و حرکت آرام جذبه و زیبایی خاصی دارند. این بازی مورد علاقه ی همه ی کودکان ملل مختلف است. کودکان ، به وسیله ی بادکنک بازی ، مفاهیم زیادی را یاد میگیرند. بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت دومشن بازی کودکان – قسمت دوم

شن بازی کودکان * مقداری شن فرصت های خوبی برای کودکان به وجود می آورد تا به وسیله ی حفاری ، پر کردن ظرف ها ، ریختن ، بلند کردن و حمل کردن شن به هماهنگی و انعطاف عمومی بدن برسند. شن بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید