کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم
•    چی تو جورابه
تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک جوراب تمیز ، انواعی از چیزهای معمول در خانه مثل: مداد، چراغ‌قوه، پرتقال، شانه، برس، قاشق، چنگال، هویج و ...
روش انجام بازی
یک شیء را درون جوراب پنهان کنید و از کودک بخواهید که آن را لمس کند و آنچه را که در جوراب است، بدون دیدن تشخیص دهد.
تغییر
کودک فقط بیرون جوراب را لمس کند، سپس آنچه را که درون آن است، تشخیص دهد. به کودکتان اجازه دهید که چیزهایی را جمع کند و یکی از آن‌ها را درون جوراب بگذارد تا شما آن را حدس بزنید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان یاد می‌گیرند که بر اطلاعاتی که توسط انگشتان خود به دست می‌آورند، تمرکز کنند. سپس این اطلاعات به مغز فرستاده می‌شوند. هنگامی‌که اشیاء را لمس می‌کنند از توجه گسترده خود برای بررسی کردن محیط و یافتن چیزهایی با بافت و اندازۀ مناسب استفاده می‌کنند.
•    شکار با آهن‌ربا
ما اغلب یک‌تکه آهن‌ربا را در اطراف کودکی که با آن کار می‌کنیم، قرار می‌دهیم و معمولاً این موارد اتفاق می‌افتد: در وهلۀ اول کودک با آهن‌ربا مانند سایر قطعات خانه‌سازی بازی می‌کند و سپس در هنگام بازی، وقتی‌که می‌بیند آهن‌ربا به‌طور جادویی و قوی به چیزهای دیگر می‌چسبد، چشمانش از تعجب گرد می‌شود. در این بازی هنگامی‌که کودکان قدرت جادویی آهن‌ربا را تجربه می‌کنند، آن‌چنان شاد می‌شوند که مشتاقانه بازی را ادامه می‌دهند.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: یک یا چند آهن‌ربا در شکل‌ها و انواع مختلف، اما قوی و خوب
روش انجام بازی
یک‌تکه آهن‌ربا به کودک بدهید و سپس با او در خانه گردش کنید، گویی به شکار رفته‌اید. اگر می‌خواهید او چیزهایی
 را که به آهن‌ربا می‌چسبند پیدا کند، اجازه دهید که با بیرون رفتن از خانه عملیات اکتشافی خود را گسترش دهد و آنچه را که در مورد آهن‌ربا نسبت به چیزهای بیرون مثل لوله، صندوق پست و سایر چیزها اتفاق می‌افتد، ببیند.
تغییر
به کودک دو آهن‌ربا بدهید و به او اجازه دهید که جذب کردن و دفع کردن قطب‌های آهن‌ربا را تجربه کند. مقداری برادۀ آهن و یک جعبۀ خالی شیرینی به کودک دهید تا با آن طرح‌های مختلفی درست کند. شما می‌توانید از طرح‌های آشنایی مثل یک صورت با چشم، دماغ، گوش و مو یا سایر طرح‌های جذاب استفاده کنید. یک آهن‌ربا را زیر یک ورق کاغذ قرار دهید و به کودک نشان دهید که چگونه با حرکت آن، آهن‌ربایی که روی کاغذ قرارگرفته، به حرکت درمی‌آید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان با نگاه کردن به شباهت‌های میان اشیایی که آهن‌ربا به آن‌ها می‌چسبد، با خاصیت فلز آشنا می‌شوند. آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه محیط خانه را برای یافتن اشیاء فلزی بررسی نمایند. همچنین بر روی خاصیت آهن‌ربا متمرکزشده و متوجه می‌شوند که یک‌طرف آهن‌ربا، طرف دیگر را جذب و یا دفع می‌نماید. این اکتشاف جالب می‌تواند مدت طولانی توجه کودک را به خود جلب کند.•    تو یک نامه داری
پیدا کردن آگهی‌های پستی خیلی راحت است و حتی نیازی نیست که آن‌ها را بازکنیم. یک جعبۀ پستی کوچک برای کودکتان درست کنید و پاکت آگهی‌ها را داخل آن بیندازید، به‌طوری‌که کودک تصور کند شما برایش نامه فرستاده‌اید. او از باز کردن نامه‌ها خیلی لذت خواهد برد.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: پاکت‌های آگهی پستی، جعبه کفش، قیچی
روش انجام بازی
روی یک جعبۀ کفش یک شکاف ایجاد کنید. تعدادی آگهی در جعبه بیندازید و اجازه دهید که کودک جعبه را باز کند و نامه‌ها را بردارد.
تغییر
با استفاده از قیچی، چسب و قلم‌های علامت‌گذار، می‌توان روی نامه‌ها و جعبۀ نامه خلاقیت به خرج داد.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان دریافت نامه را از طریق بازی‌های تخیلی یاد گرفته و تشویق می‌شوند که مهارت خواندن را افزایش دهند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 سالهبازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله

بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله یک تکه نوارچسب را دور دست کودک بپیچانید و لبه‌های آن را محکم به هم وصل کنید و سپس برگ‌های زیبا و دیگر چیزهای جالب را برای چسباندن به این دستبند پیدا کنید. قبل از خواب دستبند را قیچی کنید و سپس آن را به تختش و یا جایی که در معرض دیدش باشد، بچسبانید تا خاطره‌ای از تجربۀ جالبش داشته باشد. بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم توپ پینگ‌پنگ ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود بازی کردن با آن برای کودک لذت‌بخش باشد. یکی از این ویژگی‌ها، اندازه و وزن مناسب آن برای انگشتان کوچک کودک است. ویژگی دیگر این است که هنگامی‌که توپ به زمین برخورد می‌کند، صدای ضربات متناوب زیبایی ایجاد می‌نماید.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم توپ بازی می تواند فقط تلنگری باشد تا کودک هماهنگی حرکاتش را یاد بگیرد. اگر سن کودک به حدی نرسیده که بتواند توپی را که به هوا پرتاب می شود بگیرد، ممکن است این ناتوانی باعث شود مقداری از اعتماد به نفس در حال رشد او کاهش یابد.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم در این بازی شما فعالیت های جالبی برای کودکان بزرگتر و نیز خواهر و برادرهای کوچکتر ایجاد می کنید. کودکان بزرگتر با شما در فراهم کردن مقدمات بازی همکاری می کنند و کودکان کوچکتر بازی را انجام می دهند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران