کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد ذهنی کودک – بخش پنجم
رشد ذهنی کودک – بخش پنجم کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او میتواند در خواستهایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد ، مثلا (( برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور)). رشد ذهنی کودک – بخش پنجم

رشد ذهنی کودک – بخش پنجم
18 ماهگی
کودک نوپای شما چند شکل روی یک صفحه را تشخیص می دهد و اگر نام آنها را ببرید به آنها اشاره می کند. ممکن است تلاش کند برخی از کارهای کوچک را انجام دهد و سعی می کند کارهای شما را تقلید کند. او میتواند در خواستهایی را که نیازمند ارزیابی و حافظه است انجام دهد ، مثلا (( برو خرس عروسکی ات را برایم بیاور)).
چگونه میتوانید کمک کنید
رشد زبانی بستگی به حافظه و ادراک دارد. یادگیری او را از طریق تکرار تشویق کنید و در وضعیت های مختلف از ابتدا تا انتها با او صحبت کنید (( حالا اون کجاست؟ در حمام . بله اینجاست . برش دار)).
او را با ضمایر ملکی آشنا کنید. (( دستمو بگیر، دستتو بده )).
کودک خود را با استفاده از یک تابلو شکل ساده ( صفحه ای که جای اشکال مختلف در آن در آورده شده و کودک باید هر شکل را در محل متناسب با آن قرار دهد)) با شکل ها آشنا کنید.
از تکرار برای یادگیری بهره بگیرید : وقتی کاری انجام می دهید برخی عبارات کلیدی را بارها برای کودک تکرار کنید. (( سارا یک سیب دارد بله سارا یک سیب دارد)).
21 ماهگی
کودک نوپای شما میتواند در خواست غذا ، نوشیدنی ، اسباب بازی و رفتن به دستشویی کند. او میتواند چند درخواست ساده را برای شما انجام دهد و کم کم درخواست های پیچیده تر را نیز می فهمد ، مثل (( لطفا برس سرت را از حمام بیاور)). او ممکن است برای جلب توجه شما دستتان را بگیرد یا کارهای دیگری بکند.
چگونه میتوانید کمک کنید
خصوصیات همه چیز را شرح دهید ، مثلا پرنده ها و هواپیماها پرواز میکنند ، ماشین (( قام )) میکند، چسب چسبنده است ، خز نرم است ، توپ گرد است و می غلتد ، آجرهای اسباب بازی گوشه دارند و نمی غلتند.
رنگ تمام اشیا را بگویید.
او را با مفاهیم متضاد مانند زبر و نرم آشنا کنید.
شروع به استفاده از اعداد کنید. ابتدا با انگشتان خود نشان دهید و سپس از انگشتان کودکتان استفاده کنید.
خواص اشیا را شرح دهید : هنگامی که چیزی را به کودکتان نشان می دهید به او بگویید سفت است یا نرم ، رنگ آن را بگویید ، اگر صدا دارد صدای آن را درآورید و غیره .2 سالگی
گنجینه ی لغات نامها و اشیا در ذهن کودک شما به سرعت در حال افزایش است. او میتواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آنها را شناسایی کند. او میتواند خصوصیات اشیای آشنا را شرح دهد و آنها را شناسایی کند. او میتواند فرمان های پیچیده را اجرا کند و میتواند چیزی را که قبلا با آن بازی کرده است پیدا کند. او بدون وقفه صحبت و گاهی پرسش می کند.
چگونه میتوانید کمک کنید
به او نشان دهید چگونه از ابزار ساده ای مثل بیلچه یا چکش استفاده کند.
کودک خود را به سایر بچه ها معرفی کنید ولی مجبورش نکنید با آنها بازی کند. مداد و لوازم نقاشی به او بدهید و او را تشویق کنید نقاشی بکشد.
داستان های طولانی تر و پیچیده تر و قصه های خیالی برایش بخوانید. علاقه ی او به موسیقی را با کتاب – نوارهای قصه ی کودکانه و نوارهای موسیقی و قصه زنده نگه دارید.
هوش سه بعدی او را تحریک کنید : برای او اسباب بازی ها یا جعبه هایی که برای قرار دادن شکل های مختلف در شکافهای مخصوص طراحی میشود تهیه کنید و به او کمک کنید تا مکعب ها ، مستطیل ها و مربع ها را در محل درست خود قرار دهد.
5. 2 سالگی
کودک شما شروع به اضافه کردن جزئیات به مفاهیم کلی کرده است ؛ مثلا اسب دم درازی دارد. او یک یا دو شعر کودکانه را بلد است و میتواند آنها را در کتابش پیدا کند. رنگ های بیشتری را می شناسد و چند عدد را می داند و احتمالا میتواند تا سه بشمارد. او نام خود را بلد است. او شروع به ((چرا)) گفتن کرده است و چیزهایی مانند : نه ، نمیخوام ، نمیتونم را به زبان می آورد.
چگونه میتوانید کمک کنید
یک اسباب بازی که از قطعه های زیاد ساخته شده باشد فراهم کنید مثلا ماکت مزرعه و از آن برای شمردن گاوها ، گوسفندها و مرغ ها استفاده کنید.
او را به کشیدن اشیای آشنا تشویق کنید و به افزایش جزئیات توجه کنید. نقاشی های او را شرح دهید و جزئیات بیشتری به آنها اضافه کنید. اجازه دهید تا آنجا که علاقه دارد کار نقاشی و رنگ آمیزی را انجام دهد.
برای تقویت حافظه ی او در مورد وقایعی که رخ داده است صحبت کنید.
بازی های عددی زیاد انجام دهید : اعداد را در هر کاری که انجام می دهید دخالت دهید. هنگام خرید کردن ، لباس پوشیدن و گفتن اینکه چه کاری باید انجام دهید ، چیزهای مختلف را همراه با کودک بشمارید.
3 سالگی
کودک شما بدون وقفه پرسش می کند : چی ؟ کجا ؟ چطور؟ چرا؟ . او میتواند تا ده بشمارد و با مکعب های اسباب بازی ، ساختمان های پیچیده بسازد. او میتواند لباس به تن عروسکش کند و بازی های مربوط به زندگی واقعی را دوست دارد. او حافظه ی خوبی دارد و به گذشته اشاره می کند. او از جنسیت خود آگاهی دارد.
چگونه میتوانید کمک کنید
با ذکر کارهایی که قبلا کرده اید روی حافظه ی او کار کنید ، (( دیروز به میوه فروشی رفتیم ، یادت میاد؟)).
وقتی انجام کاری برایش مشکل میشود بگویید ((میتوانم به تو کمک کنم این کار را انجام دهی)) و نحوه ی انجام آن را نشان دهید.
داستان هایی بسازید که کودک شما شخصیت اصلی آنها باشد. تعداد کتاب ها و داستان هایی را که میخوانید افزایش دهید.
تصور او را از ((خود)) تقویت کنید : با دخالت دادن کودکتان در تصمیم گیری های ساده ، استقلال و اتکا به خود را در او تقویت کنید گاهی اوقات از او بخواهید لباس ها و خوراکش را خودش انتخاب کند.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
رشد ذهنی کودک – بخش پنجم
رشد ذهنی کودک – بخش چهارمرشد ذهنی کودک – بخش چهارم

رشد ذهنی کودک – بخش چهارم کودک شما در حال آشنا شدن با کارهای روزمره است – مثلا بای بای کردن ، و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن . او میداند که عروسک چیست و آن را نوازش می کند. او بعضی اشعار کودکانه را می شناسد. به دنبال اسباب بازی اش گوشه و کنار را می گردد و اگر بپرسید (( بابا کجاست؟)) به دنبال پدرش می گردد. رشد ذهنی کودک – بخش چهارم


رشد ذهنی کودک – بخش سومرشد ذهنی کودک – بخش سوم

رشد ذهنی کودک – بخش سوم کودک شما با ایجاد صداهای مختلف سعی در جلب توجه می کند وقتی صدای پای کسی را میشنود هیجان زده میشود و دستانش را برای اینکه بغلش کنید بلند میکند. رشد ذهنی کودک – بخش سوم


رشد ذهنی کودک – بخش دومرشد ذهنی کودک – بخش دوم

رشد ذهنی کودک – بخش دوم اکنون کودک شما به راحتی و مکرر لبخند می زند. او با نگاه کردن در جهت صداها و حرکات ، به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد به محیط اطراف خود توجه نشان می دهد و به اشیای مختلف خیره میشود ، چنانچه گویی میخواهد (( آنها را با چشم بگیرد)). رشد ذهنی کودک – بخش دوم


رشد ذهنی کودک – بخش اولرشد ذهنی کودک – بخش اول

رشد ذهنی کودک – بخش اول وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دوبرابر میشود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد (( اتصالات)) بین سلول ها و قسمت های مختلف مغز است. بدون این اتصالات ما قادر به فکر کردن نخواهیم بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع میشود. رشد ذهنی کودک – بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران