کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد و نمو کودکان در سه  و چهار سالگی
رشد و نمو کودکان در سه و چهار سالگی : کودک در آخر سن سه سالگی می‌تواند مدت کوتاهی روی یک پا بایستد، در حال دویدن توپ را جابجا کند، به توپ ضربه بزند، توپ بزرگی را ‌میان بازوانش بگیرد و یک سه چرخه را براند. رشد و نمو کودکان در سه و چهار سالگی

رشد و نمو کودکان در سه  و چهار سالگی
رشد و نمو کودکان در سه سالگی
رشد حرکتی: کودک در آخر سن سه سالگی می‌تواند مدت کوتاهی روی یک پا بایستد، در حال دویدن توپ را جابجا کند، به توپ ضربه بزند، توپ بزرگی را ‌میان بازوانش بگیرد و یک سه چرخه را براند.
کودک در این موقع می‌تواند در موقع بالا رفتن از پله‌ها یک پایش را‌ به هر پله بگذارد ولی در موقع پایین آمدن، دو پایش را‌ بر یک پله می‌گذارد. چون در این سن کودک اندازه جثه خود را می‌داند، در حرکت خود رابطه‌ای را با اشیاء اطراف خود پیدا می‌نماید، حس می‌کند.
چشم‌ها و دست‌ها: در انتهای سال سوم تولد، کودک می‌تواند کاغذ را قیچی کند، با مکعب‌های چوبی یک برج نه تکه‌ای و یک پل سه تکه‌ای بسازد و قلم را کامل بین انگشت شست و دو انگشت دیگر نگه دارد و خط متقاطع رسم کند. کودک در این سن ممکن است بعضی از رنگ‌ها را بشناسد و نام ببرد.
تکلم و شنوایی: کودک در سال سوم از شنیدن لذت می‌برد، بعضی از مواقع با تغییر در لحن صدای خود حرف می‌زند، تعدادی از کلمات را با تلفظ بچه‌گانه خود ادا می‌کند. بعضی از کودکان سه ساله ممکن است نام، جنس و حتی سن خود را بگویند. در این سن، کودک سؤال کردن از دیگران را آغاز می‌کند که با «چه»، «کجا» و «کی» شروع می‌شود. اعداد را ممکن است تا شماره 10 حفظ کرده باشد، ولی سه شیء را بیشتر نمی‌تواند بشمارد و بفهمد.
رشد اجتماعی و بازی کردن: کودک در انتهای سال سوم، قاشق و چنگال را به دست‌هایش را بشوید و خشک کند. در جمع کردن اسباب‌بازی‌ها به مادر کمک می‌کند. کودک در این سن آمادگی دارد شکلات و اسباب‌بازی خود را‌ به دیگران بدهد. همچنین با کودکان دیگر بازی کند و از دیگران یاد بگیرد و با کمک آن‌ها چیزی بسازد.
سن سه سالگی زمان بسیار مناسبی برای بازی کردن کودکان با یکدیگر می‌باشد. در این سن هر چه کودک با کودکان هم سن خود تماس داشته باشد به سادگی و راحتی می‌تواند با آن‌ها رابطه برقرار کند. مثلاً توده‌ای از شن سبب می‌شود که کودکان ساعت‌ها با یکدیگر بازی کنند و از همدیگر یاد بگیرند. همچنین لباس پوشاندن به عروسک سبب می‌شود که کودکان با یکدیگر بازی کنند و از یکدیگر یاد بگیرند.
کودک در سن سه سالگی نسبت به برادر یا خواهر کوچک خود دل‌بستگی و محبت پیدا می‌کند و سعی می‌کند که با او بازی کند و حتی به او غذا بدهد و آنچه را خود می‌داند به او یاد دهد.رشد و نمو کودکان در چهار سالگی
رشد حرکتی :کودک در سن چهار سالگی می‌تواند روی صندلی بنشیند ،پاهای خود را روی هم بیندازد ،روی نوک پای خود بایستد ، توپ یا شیئی را از روی زمین بردارد و از درخت و نردبان بالا برود.
کودک در این سن می‌تواند جست های کوچک بزند و بر روی یک پا به مدت سه تا پنج ثانیه تعادل خود را حفظ کند.کودک در این سن به سرعت از پله‌ها بالا می‌رود (درحالی‌که فقط یک پا را روی هر پله می‌گذارد).او قادر است توپی را پرتاب کند و حتی با یک چوب به توپ بزند.
چشم‌ها و دست‌ها: کودک در سن چهار سالگی ممکن است رنگ‌ها را با یکدیگر مقایسه کند و حتی نام بعضی از آن‌ها را ببرد. به سادگی  آسانی اشیاء کوچک را از داخل ظرفی برمی‌دارد و دوباره سر جایش می‌گذارد. کودک می‌تواند ریسمان را از سوراخ دانه تسبیح عبور دهد ولی نمی‌تواند سوزن نخ کند. با ده عدد مکعب به خوبی می‌تواند برج بسازد. در این سن اگر به کودک یاد داده شود می‌تواند انگشت شست خود را در مقابل هر انگشت قرار دهد و فشار دهد، قلم را می‌تواند کاملاً در دست بگیرد و  دایره یا خط‌های متقاطع بکشد و حتی شکل یک آدم که سه یا چهار قسمت داشته باشد رسم کند.
تکلم و شنوایی: کودک در انتهای سال چهارم تولد خود ممکن است درحالی‌که تلفظ کودکانه دارد، آگاهانه مطابق دستور زبان صحبت کند، نام و سن و نشانی محل زندگی خود را‌ بیان می‌کند. کودک در این سن پیوسته سؤالاتی می‌کند که با "چرا"، "کی" و "چطور" شروع می‌شود و معنی کلمات مختلف را می‌پرسد. از شنیدن داستان و از حرکات خنده‌دار بازیگران تلویزیون لذت می‌برد.
رشد اجتماعی و بازی کردن: کودک در سن چهار سالگی می‌تواند قاشق و چنگال را به کار ببرد، دست‌هایش را کاملاً بشوید و دندان‌هایش را مسواک بزند. اگر لباس‌هایش ساده باشد می‌تواند بپوشد و در آورد. در این سن نسبت به برادر و خواهر کوچک‌تر خود علاقه‌مند و با ناراحتی آن‌ها اندوهناک می‌شود. در این سن کودک زمان‌های حال و گذشته را درک می‌کند، در بازی‌های دسته‌جمعی شرکت می‌کند و نوبت را می‌فهمد و رعایت می‌کند.
منبع:کتاب من و کودک من
رشد و نمو کودکان در سه  و چهار سالگی
قهرمان‌ بازی کودک چهار سالهقهرمان‌ بازی کودک چهار ساله

قهرمان‌ بازی کودک چهار ساله کودک آنلاین: چه کسی به‌محض برخاستن از رختخواب شنلش را می‌پوشد و فقط قبل از اینکه به خواب رود آن را از تن درمی‌آورد؟ این قهرمان چهار ساله شماست. او را تماشا کنید که وسط اتاق می‌پرد و دور خودش می‌چرخد و شمشیر نامرئی‌اش را در هوا تکان می‌دهد. قهرمان‌بازی کودک چهار ساله


رشد عاطفی کودک سه‌سالهرشد عاطفی کودک سه‌ساله

رشد عاطفی کودک سه‌ساله کودک آنلاین: سه‌سالگی دورۀ دلپذیر و شادی برانگیزی است. کودکان بعد از طی دورۀ دوساله‌های سرکش و پرجوش‌وخروش، تبدیل به سه‌ساله‌هایی دوست‌داشتنی و مشتاق، خوشایند و دلپذیر می‌شوند. رشد عاطفی کودک سه‌ساله


رشد اخلاقی کودک چهار سالهرشد اخلاقی کودک چهار ساله

رشد اخلاقی کودک چهار ساله کودک آنلاین: فرزندتان در چهارسالگی، تمایل زیادی دارد که بچۀ خوبی باشد تا شما به او عشق بورزید و محبت کنید. این نکته بنیاد اصلی رشد اخلاقی در اوست. وقتی کودکتان دم‌گربه‌اش را می‌کشد و شما را عصبانی می‌کند، ممکن است در طول روز از شما بپرسد: من بچۀ بدی هستم؟ رشد اخلاقی کودک چهار ساله


سرشت کودکان سه‌ سالهسرشت کودکان سه‌ ساله

سرشت کودکان سه‌ ساله کودک آنلاین: علی دربارۀ لباس‌هایی که می‌پوشید بی‌اندازه بهانه‌گیر و مشکل‌پسند بود، او هیچ لباس نویی را تا بارها شسته نمی‌شد، نمی‌پوشید. از پوشیدن بلوزهای یقه‌اسکی، شلوارهای کمر تنگ امتناع می‌کرد و اصرار داشت که لباس‌هایش فاقد هرگونه برچسب یا علائم خاصی باشد. سرشت کودکان سه‌ ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران