کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
رشد زبان کودک دو ساله
رشد زبان کودک دو ساله در طول دوسالگی فرزندتان شما را هر روز با زبانی که تازه آموخته و با مهارت های گفتاری خود به حیرت می اندازد. کودک بیست و چهارماهه به زبانی ساده صحبت میکند : عبارت های تک کلمه ای فراوان به زبان می آورد و چند جمله و عبارت دو کلمه اس. رشد زبان کودک دو ساله

رشد زبان کودک دو ساله
در طول دو سالگی فرزندتان شما را هر روز با زبانی که تازه آموخته و با مهارت های گفتاری خود به حیرت می اندازد. کودک بیست و چهارماهه به زبانی ساده صحبت میکند : عبارت های تک کلمه ای فراوان به زبان می آورد و چند جمله و عبارت دو کلمه اس.
او به نامگذاری افراد ، اشیاء و مسائل پیرامون خود علاقه ی بسیاری نشان می دهد. کودک دو ساله گاهی بی وقفه از والدین خود می پرسد : (( این چیه؟)) و آنها را با این کار خسته می کند.
گفتار کودکی که به تازگی پا به دو سالگی گذاشته و زبان باز کرده در مقایسه با گفتار کودکی که به سه سالگی نزدیک شده است ابتدایی به نظر می رسد. گفتنی است آهنگ تغییر در طول این سال بسیار حیرت آور است.
فرزندتان باید تا دو سالگی بتواند منظور خود را با زبان بیان کند. شما باید از پاسخی که به کلامتان می دهد متوجه شوید که سوال ها و دستورات ساده را می فهمد. گرچه دایره ی لغات او محدود است اما کلماتش باید آنقدر واضح بیان شود که حداقل نیمی از آنها را افراد بزرگسالی که عضو خانواده نیستند متوجه شوند.
در ابتدای دو سالگی چنین گفتاری از کودک انتظار می رود. اگر کودکتان در ابتدای دو سالگی به هیچ وجه صحبت نمیکند بایستی قوای شنوایی و گفتاری او مورد سنجش قرار گیرد. او را نزد متخصصی ببرید که معمولا با بچه هایی کار میکن که از نظر گفتار و زبان تاخیر دارند.
کودک دو ساله از طریق ارتباط کلامی با دیگران می آموزد و اگر کودک شما نتواند به خوبی کودکان هم سن خود بشنود درک کند یا منظور خود را بیان کند در زمینه های دیگر نیز نمیتواند پیشرفت کند.هنگامی که این کلید را که درباره ی گفتار و زبان دو ساله هاست میخوانید به خاطر داشته باشید که گرچه آهنگ رشد این مهارت ها از کودکی به کودک دیگر متفاوت است اما اگر کودک دو ساله ای صحبت نمیکند باید درباره ی او نگران شد.
در طول این سال فرزندتان دایره ی لغات خود را افزایش میدهد و شما را با بیان نام اشیا با تلفظ خاص خود به وجد می آورد : (( بشباق)) ، ((پبرگر)) و (( راننگدی)) و... اشتباهات لپی بسیاری از کودکان دوساله اند.
او به تدریج از ضمایری مانند من ، تو ، او ، اش استفاده میکند و احتمالا آنها را در بسیاری از اوقات با هم اشتباه میگیرد به خصوص زمانی که درباره ی خودش صحبت میکند. او به تدریج حروف اضافه را مانند روی ، زیر و پشت ، درک میکند.
هنگامی که در خانه با هم توپ بازی میکنید یا به انجام کارها می پردازید او آنها را از شما می آموزد و لذت می برد : (( توپ قل خورد رفت پشت صندلی)) یا (( بیار ناهار را روی میز بگذاریم!)) توانایی او برای بیان عبارات منفی نیز افزایش می یابد. او که ابتدا فقط میگفت ((نه)) میتواند با استفاده از کلماتی نظیر نکن ، نیست و هیچ وقت جمله بسازد مثلا میتواند بگوید : (( این ماشین من نیست.))
کودک دو ساله برای پرسیدن سوال های پیچیده از گفتار استفاده میکند : (( خورشید کجا رفت؟)) یا (( اون چرا گریه میکنه؟)) گاهی پاسخ شما برای او رضایت بخش است و گاهی نه. کودکان دوساله بسیاری از اوقات یک سوال تکراری را پشت سر هم می پرسند و والدین فکر میکنند لابد پاسخ آنها رضایت بخش نبوده است. اما گاهی از اوقات دوساله ها سوالی را صرفا به این دلیل تکرار میکنند که از پاسخی که بار اول به آنها دادید خوششان آمده و از گفتگو با شما نیز لذت می برند!
فرزندتان قبل از پایان سه سالگی میتواند طوری با بزرگسالان دیگر صحبت کند که اغلب گفتار او را درک کنند و تنها گهگاهی از شما کمک بگیرد. هنگامی که زبانش روان تر می شود اگر گاهی زبانش گرفت تعجب نکنید.
ممکن است هیجان زده به سوی شما بدود و بگوید : (( من دیدم... من دیدم... من دیدم....)) سپس مکث کند و دوباره از اول شروع کند. گاهی نیز قبل از اینکه زبانش بگیرد کلمات بیشتری را بیان میکند و گاهی چنان زبانش گیر میکند که فراموش میکند چه چیزی میخواست بگوید! ذهن فرزندتان از حجم افکار ، اطلاعات و مشاهدات جدید در حال انفجار است و بی صبرانه میخواهد همه این چیزها را با شما درمیان بگذارد به همین دلیل است که زبانش میگیرد.
بسیاری از چیزهایی که فرزند دو ساله تان در طول سال می آموزد به واسطه ی گوش دادن و مشاهده کردن حاصل میشود. لازم نیست که والدین روزانه برای فرزندان کوچک خود کلاس گفتار و زبان بگذارند. البته اگر تلاش کنید که تعامل های کلامی کودک دوساله خود را تشویق و تقویت کنید میتوانید قدرت درک فرزندتان و لذتی را که او از ارتباط کلامی می برد افزایش دهید.بسیاری از والدین بدون اینکه به این موضوع فکر کنند بر رشد فرزند خود تاثیر مثبت می گذارند. راهکارهای پیشنهادی زیر میتواند به شما کمک کند برای رشد زبانی فرزندتان محیط مناسبی فراهم کنید :
•    درباره ی کارهایی که با هم انجام می دهید درباره ی آنچه در  اطراف خود می بینید و می شنوید و درباره ی برنامه ریزی که در طول روز میکنید با فرزندتان صحبت کنید.
•    باهم کتاب های مصور بخوانید.بدین ترتیب به فرزندتان کمک کنید دایره ی لغات و درک خود را از الگوهای زبانی افزایش دهد. گاهی متن را بخوانید و گاهی فقط درباره ی تصاویر و درباره ی داستان صحبت کنید.
•    با ساختن شعرهای ساده و کلمات خنده دار و با استفاده از تصاویر و بازیهای مختلف برای آموزش مفاهیمی مانند ضدها ، مشابه ها و متفاوت ها زبان را برای فرزندتان لذت بخش کنید.
•    برای اینکه زبان فرزندتان را پربارتر کنید به سوالات ساده ی او با جملاتی پاسخ دهید که کمی طولانی تر و پیچیده تر باشد. اگر گفت : (( سگ بزرگ را ببین!)) شما میتوانید بگویید: (( بله او یک سگ بزرگ قهوه ای است. دوست داری بریم ببینیمش؟))
مهمترین فعالیت برای والدینی که میخواهند رشد زبانی فرزندشان را تشویق کنند این است که نشان بدهند خود در گفت و گو و در شنیدن مهارت خوبی دارند. وقتی با خانواده ی خود هستید سعی کنید به آنچه دیگران می گویند یا انجام میدهند توجه کنید.
صدای موسیقی و تلویزیون را به حداقل برسانید زیرا این صداهای زمینه ای میتواند حواس فرزندتان را پرت کند و هنگامی که او میخواهد گوش دادن به شما را بیاموزد و با شما ارتباط کلامی برقرار کند ممکن است این صداها مزاحمش باشد. اگر به طور طبیعی آدم ساکتی هستید تلاش کنید که به هر صورت با فرزند دو ساله تان صحبت کنید حتی اگر گاهی عجیب یا سخت است.
اگر بدون وقفه یا با صدای بلند صحبت میکنید سعی کنید کمی کمتر سخن بگویید تا فرزند دو ساله تان نیز بتواند منظور خود را بیان کند.در طول امسال که فرزندتان می آموزد صحبت کند و گفتار را درک کند بسیاری از آنچه را که می آموزد آینه الگوهای ارتباط کلامی خود شما خواهد بود.
منبع : کلیدهای رفتار با کودک دو ساله
رشد زبان کودک دو ساله
مسیر رشد زبان در کودکمسیر رشد زبان در کودک

مسیر رشد زبان در کودک کودک آنلاین: مسیر رشد زبان در کودک بسیار آهسته است و در حقیقت دو مرحله ضبط و هضم پیش خواهد آمد. حدود 18 ماهگی کودک کلمات را به درستی ادا می کند و بین 50 تا 100 لغت را استفاده می کند و در دو سالگی این کلمات به 200 لغت می رسد


کودک دو سالهکودک دو ساله

کودک دو ساله کودک آنلاین: رفتار کودکان دو ساله از تشکل بسیار بیشتری برخوردار است و گاه تحت تاثیر این پیشرفت او گمان می کنیم که باید رشد ادامه وار او را انتظار داشته باشیم. بعد در 2.5 سالگیِ او، از این همه مشکلاتی که برایمان به وجود می آورد تعجب می کنیم. کودک دو ساله


کیفیت خلق کودک دو سالهکیفیت خلق کودک دو ساله

کیفیت خلق کودک دو ساله بعضی از بچه های دو ساله تقریبا همیشه لبخند بر لب دارند. آنها معمولا شاد ، دلنشین و خوش خلق هستند. بعضی دیگر جدی تر به نظر می رسند و تنها زمانی لبخند می زننند که خیلی خوشحال باشند یا چیزی از نظرشان به نظر می رسند. کیفیت خلق کودک دو ساله


شدت واکنش عاطفی کودک دو سالهشدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله کودک آنلاین: کودکی که دارای عواطف شدیدی است، احساسات خود را با شور و هیجان ابراز می‌کند. هنگامی‌که خوشحال است جیغ می‌کشد و می‌خندد و هنگامی‌که ناراحت است مانند آتش‌فشانی فعال اشک می‌ریزد یا پی‌درپی جیغ می‌کشد. شدت واکنش عاطفی کودک دو ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید