کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
مهارت راه رفتن کودکان
مهارت راه رفتن کودکان :کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد. مهارت راه رفتن کودکان

مهارت راه رفتن کودکان

کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد.
ابتدا کودک با گرفتن دست‌هایش به اثاثیه منزل شروع به چرخیدن در اطراف منزل می‌کند پس از آنکه مهارت لازم برای حفظ تعادل را در خود پیدا کرد با برداشتن چند گام کوچک مراحل راه افتادن خود را تکمیل می‌نماید.

مرحله ابتدایی راه رفتن دوازده تا هجده ماهگی کودک:

معمولاً  کودکان اولین گام‌های خود را در اولین سالگرد تولد خود برمی‌دارند اما هنوز تا تکمیل شدن این مرحله بایستی سعی و تلاش مضاعفی داشته باشند . اگر کودک در این  زمان هنوز قادر به  راه رفتن نمی‌باشد جای نگرانی نیست . کودکان از لحاظ ظاهر ، رشدی و حرکتی باهم متفاوت هستند . به طور معمول کودکانی که دیرتر می‌نشینند دیرتر هم را میافتند مهم رشد و پیشرفت کودک است که بایستی به صورت ممتد انجام گیرد .
کودک بعد از شروع گام‌های ابتدایی زندگی خود به زودی می‌تواند مهارت  خم و راست شدن و برداشتن اشیا از روی زمین را انجام دهد . برای رشد مهارت‌های حرکتی و راه رفتن  کودک خود می‌توانید از اسباب‌بازی‌های هل دادنی یا کشیدنی مانند کامیون‌های بزرگ  استفاده نمایید.مهارت راه رفتن - نوزده تا 24 ماهگی کودک:

کودکان در این سنین زمانی که از قدرت پای خود و مهارت راه رفتن خود مطمئن گردیدند علاقمند به بلند کردن و کشیدن اجسام بزرگ‌تر از خود می‌کنند و کودکان بزودی به دویدن از سویی به سوی دیگر علاقمند می‌شوند. هر چند که ممکن است در خلا این دویدن‌ها زمین خوردن‌هایی نیز وجود داشته باشد ولی بر اساس ضرب‌المثل قدیمی که میگه" بچه تا زمین نخورد راه رفتن یاد نمی‌گیرد . " به  کودکان اجازه دهید جست و خیز کنند و در کنارشان از آن‌ها مراقبت‌های لازم را به عمل آورید.

مهارت راه رفتن - 25 تا 30 ماهگی کودک:

اکنون کودک دو ساله شما آن قدری در راه رفتن مهارت کسب کرده که بتواند در بازی‌های ساده با همسالانش شرکت نماید. به دلیل حس تقلیدی کودک دوست دارد کفش‌های والدین خود را بپوشد و شروع به  راه رفتن کند.
در این سن کودک نوپای شما از پریدن و بالا رفتن از چیزی لذت می‌برد و الان زمان مناسبی است برای اینکه تصمیم بگیرید که قانونی برای او بگذارید آیا او می‌تواند روی مبلمان یا دیگر اثاثیه بالا و پایین بپرد.  
مهارت راه رفتن - کودک  31 تا 36 ماهه:  

برای کودکان سه ساله فعالیت‌هایی مثل ایستادن روی یک پا یا تعادل روی جدول پیاده رو نیازمند تمرکز و تلاش هستند. او برای راه رفتن و نشستن یا دوید و پریدن نیاز به  صرف انرژی زیادی ندارد. روی پاهای خود کاملاً تسلط پیداکرده و می‌تواند بایستد و یک دفعه بدود. زمانی که کودک می‌رقصد شما  می‌توانید قدرت و تسلط او را بر  اعضایش را به خوبی ببینید.
علائم نگران‌کننده در راه افتادن و مهارت راه رفتن کودک:

همان طور که کودکان با چهره‌های متفاوت به دنیا می‌آیند رشد و مهارت‌های حرکتی کودکان با یکدیگر متفاوت است. روند رشد در برخی از کودکان  سریع‌تر از دیگران است. اگر نگران رشد مهارت‌های کودک خود هستید و یا از تأخیر فیزیکی او دلواپس هستید و کودک شما تا ۱۸ ماهگی قادر به  راه رفتن نبود  حتماً با پزشک متخصص مشاوره داشته باشید.  
معمولاً کودکانی که  وزن بالاتر دارند  و یا  زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند دیرتر از سایر کودکان راه رفتن را فرامی‌گیرند.
- چنانچه  کودک تمام مدت بر روی انگشتان پا قدم برمی‌دارد ممکن است دارای مشکل فیزیکی کوتاه بودن تاندوم آشیل باشد. این مسئله مانع از این می‌شود که کودک کف پای خود را به طور کامل روی زمین بگذارد. همچنین امکان دارد این مشکل به علت بیماری دیگری مثل فلج مغزی خفیف باشد.
پاهای کودکان ممکن است موقع راه رفتن به طرف داخل خم شود. این مسئله تقریباً برای کودکان عمومیت دارد و به تدریج و بالا رفتن سن  برطرف می‌شود اما اگر پس از مدتی این مشکل برطرف نشد با پزشک متخصص مشورت کنید.
همچنین کودک ممکن است در اولین سال از زندگی خود پاهای پرانتزی شکل داشته باشد اما پاهای او باید تا سن ۲ سالگی کاملاً صاف شده باشند. در غیر این صورت شما بایستی با پزشک مخصوص ارتوپدی مشاوره داشته باشید.
مهارت راه رفتن کودکان
شروع راه رفتن در کودکانشروع راه رفتن در کودکان

شروع راه رفتن در کودکان کنترل بر حرکات پاها در آخرین مرحله پیشرفت های حرکتی در کودک دیده می شوند زیرا کودک قبل از رسیدن به مراحلی که بتواند سر ، دستها و بدن خود را محکم نگهداشته و در نتیجه قادر به حفظ تعادل باشد نمیتواند بایستد ، بخزد و یا راه برود. شروع راه رفتن در کودکان


زمان راه رفتن کودکزمان راه رفتن کودک

زمان راه رفتن کودک وقتی کودک آمادگی لازم برای راه رفتن را داشته باشد ، راه می رود ، بچه ها بین سنین نه تا یک و نیم سالگی راه می روند . راه رفتن کودک ربطی به هوش او ندارد ، با این وجود وقتی کودکی دیر راه می افتد ، والدین سعی میکنند او را به راه رفتن تشویق کنند. زمان راه رفتن کودک


رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اولرشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول

رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول کودک آنلاین: نوزادان در بدو تولد دارای چند بازتاب (رفلکس) غیرارادی هستند. برای کسب مهارت‌های دستی ابتدا باید این بازتاب‌ها از بین بروند. بازتاب چنگ زدن نوزاد، که آن‌قدر نیرومند است که می‌تواند وزن او را تحمل کند، باقیمانده از عصری است که نیاکان بدوی ما لازم بوده به شاخه‌های درختان چنگ بزنند. رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول


رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه سالهرشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله

رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله کودک آنلاین: کنترل حرکات انگشتانِ کوچک کودک سه ساله، درهای دنیای هیجان‌انگیز جدیدی را به روی او باز می‌کند. او از نقاشی، جور کردن تکه‌های یک اسباب‌بازی و بازی با خمیر لذت می‌برد. این فعالیت‌ها نه‌تنها سرگرم‌کننده هستند، بلکه درواقع تمرین حرکاتی هستند که کودک در آینده برای نوشتن به آن‌ها نیاز دارد. رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران