کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم توپ پینگ‌پنگ ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود بازی کردن با آن برای کودک لذت‌بخش باشد. یکی از این ویژگی‌ها، اندازه و وزن مناسب آن برای انگشتان کوچک کودک است. ویژگی دیگر این است که هنگامی‌که توپ به زمین برخورد می‌کند، صدای ضربات متناوب زیبایی ایجاد می‌نماید.

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم
•    توپ پینگ‌پنگ و قوطی قهوه
توپ پینگ‌پنگ ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود بازی کردن با آن برای کودک لذت‌بخش باشد. یکی از این ویژگی‌ها، اندازه و وزن مناسب آن برای انگشتان کوچک کودک است. ویژگی دیگر این است که هنگامی‌که توپ به زمین برخورد می‌کند، صدای ضربات متناوب زیبایی ایجاد می‌نماید.
صدای افتادن توپ در قوطی خالی قهوه و تلاش برای انداختن توپ درون آن، می‌تواند کودک 1 تا 3 ساله را مشغول و متمرکز کند.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: قوطی خالی قهوه، تعدادی توپ پینگ‌پنگ
روش انجام بازی
یک قوطی قهوه را در جلوی کودکی که در وضعیت ایستاده است، قرار دهید. به او یک توپ کوچک و یا یک توپ پینگ‌پنگ داده و چگونگی انداختن توپ را درون قوطی، به او نشان دهید.
تغییر
برای افزایش دقت کودک، می‌توانیم او را روی میز یا صندلی و به حالت ایستاده قرار دهید تا هیجان بازی افزایش یابد. قوطی را در فاصله‌های مختلف قرار دهید تا تلاش کودکتان برای انداختن توپ در قوطی، متغیر باشد. توپ پینگ‌پنگ این قابلیت را دارد که بر روی هر سطحی بالا و پایین می‌پرد. کودکتان را تشویق کنید با توپ پینگ‌پنگ بازی‌های مختلفی انجام دهد. مثلاً با یک توپ به توپ دیگر بزند.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان برای انداختن توپ پینگ‌پنگ در قوطی، از قدرت تمرکز و هماهنگی چشم و دست خود، استفاده می‌کنند. آن‌ها از جنبۀ حسی بازی نیز بهره مند می‌شوند و دربارۀ وزن، حرکات، اندازه، شکل و صدا چیزهایی یاد می‌گیرند. اگر آن‌ها روش‌های مختلف بازی کردن با توپ را خودشان ابداع کنند، می‌توان گفت خلاقیتشان نیز پرورش می‌یابد.
•    شعبده‌بازی
چیزهای غیرمنتظره باعث می‌شوند کودک نسبت به مردم و محیط اطرافش علاقه‌مند و متمرکز شود. این بازی ساده با مقدار کمی تغییر می‌تواند به هر روشی که مایلید، انجام شود.
نوع توجه: گسترده
لوازم: هر چیزی که در محیط خانه پیدا می‌شود، مثل: چوب‌پنبه، تیله و ... .
روش انجام بازی
یک شیء مثل چوب‌پنبه را در مشتتان پنهان کنید و بگذارید کودک انگشتان شما را برای پیدا کردن آن باز کند. سپس شیء را در دست دیگرتان پنهان کنید و اجازه دهید که دوباره انگشتانتان را باز کند. اکنون می‌توانید وارد قسمت غیرمنتظرۀ بازی شوید. بعد از اینکه این کار را چندین بار انجام دادید، به طور ناگهانی یک سکه و یا یک شیء دیگری را به جای چوب‌پنبه در مشتتان پنهان کرده، و بعد آن را به‌طور ناگهانی باز کنید و کودک را خوشحال نمایید.
انتظار می‌رود کودک از شما بخواهد که این کار را چندین بار انجام دهید. هنگامی‌که بازی برای کودک یکنواخت شد، شیء را تغییر دهید.
تغییر
سه قوطی را از بلندترین تا کوتاه‌ترین به ردیف کنار هم قرار داده و یک اسباب‌بازی کوچک را زیر یکی از آن‌ها پنهان کنید. سپس به سرعت قوطی را جابجا کنید. کودک باید به قوطی‌ای که اسباب‌بازی زیر آن پنهان شده است، اشاره کند.
اگر شما خیلی سریع هستید، می‌توانید توجه کودک را پرت کرده: هی پرنده کجاست تو باید پیداش کنی و سپس به سرعت با عوض کردن اسباب‌بازی زیر قوطی، کودک را شگفت‌زده کنید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
نشان دادن هر چیزی به کودکان به این صورت خیلی دلپذیر است و باعث می‌شود آن‌ها بر اثر مشاهدۀ چیزهای غیرمترقبه، خیلی خوشحال شوند.•    من یک رادیو هستم
اگر در ماشین مجبورید منتظر بمانید، از این فرصت استفاده کرده و یک بازی با کودک انجام دهید. این بازی لذت‌بخش است و سختی انتظار را برایتان آسان می‌کند.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: رادیوی ماشین
روش انجام بازی
موتور ماشین را خاموش کنید تا رادیوی ماشین کار نکند و سپس خود را جای یک رادیو فرض کنید. هنگامی‌که کودکتان پیچ رادیو را چرخاند، با صدای بلندتری بخوانید و هنگامی‌که پیچ رادیو را برگرداند، صدایتان را آرام‌تر کنید. هنگامی‌که دکمه را فشار داد، آهنگ متفاوتی بخوانید، مثلاً آب‌وهوا را اعلام کنید یا اخبار بگویید و ... .
تغییر
این بازی را در خانه با یک رادیو خاموش انجام دهید و آن را به یک بازی خیالی تبدیل کنید. وانمود کنید رادیو را روشن کرده‌اید و با صدایی بلند برنامه‌ای را که کودک آن را می‌شناسد، اجرا کنید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
این بازی فرصتی است برای برقراری یک ارتباط خوب بین بازیکنان آن و نیز موقعیتی برای رشد خلاقیت و خودجوشی کودک است. همچنین باعث می‌شود کودکتان با حمایت کمتری بتواند بر روی توجهش تمرکز نماید.
این بازی بهانۀ خوبی برای بداهه‌خوانی است، ولی اگر صدایتان خوب نباشد، کودک جذب این بازی نمی‌شود. در صورتی که به بازی تنوع بدهید، آگاهی کودکتان از صداها و تنوع آن‌ها افزایش می‌یابد و توانایی حافظۀ او نیز تقویت می‌شود.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش سوم
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 سالهبازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله

بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله یک تکه نوارچسب را دور دست کودک بپیچانید و لبه‌های آن را محکم به هم وصل کنید و سپس برگ‌های زیبا و دیگر چیزهای جالب را برای چسباندن به این دستبند پیدا کنید. قبل از خواب دستبند را قیچی کنید و سپس آن را به تختش و یا جایی که در معرض دیدش باشد، بچسبانید تا خاطره‌ای از تجربۀ جالبش داشته باشد. بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان یک تا سه ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش چهارم توپ بازی می تواند فقط تلنگری باشد تا کودک هماهنگی حرکاتش را یاد بگیرد. اگر سن کودک به حدی نرسیده که بتواند توپی را که به هوا پرتاب می شود بگیرد، ممکن است این ناتوانی باعث شود مقداری از اعتماد به نفس در حال رشد او کاهش یابد.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش پنجم در این بازی شما فعالیت های جالبی برای کودکان بزرگتر و نیز خواهر و برادرهای کوچکتر ایجاد می کنید. کودکان بزرگتر با شما در فراهم کردن مقدمات بازی همکاری می کنند و کودکان کوچکتر بازی را انجام می دهند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران