کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول نوازش : به این معنی که کودک در وقت تولد پوست حساسی دارد و تمایل به نوازش دارد که فقط از طریق لمس پوست نیست. این نوازش می تواند نگاه محبت آمیز، آرام و شمردن سخن گفتن، حتی آهنگین و نوازش کردن او باشد.

رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول
1-    تولد
تولدی راحت، که هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. اگر تولدی بد وجود داشته باشد چهار مشکل اصلی به وجود می آید:
الف) کودک مدت طولانی در مسیر تولد قرار می گیرد، ضربان قلب و نرسیدن اکسیژن به مغز سبب می شود که آسیب ببیند و به همین دلیلِ شرایطِ غیر عادی، به اجبار مادر سزارین می شود. نرسیدن اکسیژن سبب از بین رفتن سلول های مغزی می شود که موجب افسردگی و کمبود تمرکز و توجه، یا کمبود توجه و تمرکز با فعالیت بیش از حد می گردد.
ب) آسیب بدنی: در وقت تولد احتمال این که دست و پای کودک در برود، وجود دارد.
ج) مصرف برخی داروها: که در دوران بارداری مادر و زایمان مصرف می شود، به کودک اسیب می زند.
د) مواد زائدی مانند ریختن مدفوع به ریه کودک یا وجود بیماری هِرپِس که خود مادر نیز از آن بی خبر بوده و می تواند موجب کوری کودک شود.

2-    درد و رنج در 14 ماه اول زندگی
پدر و مادر باید همۀ توانایی های خودشان را به کار گیرند تا فرزند از درد و رنج دور باشد. متاسفانه سال ها توهمی در بین مردم رایج بود که کودک درد و رنج را نه می فهمد و نه حس می کند. در صورتی که علاوه بر پنج حس دو حسِ آن نیز از کودکی فعال است: یکی درد و دوم درجۀ سرما و گرما.
هنگامی که کودک با درجۀ حرارت 38 درجه در رحم مادر زندگی کرده، هنگام تولد احساس سرما می کند و با تمهیدات باید از آن مواظبت کرد.
برخی از بچه ها به دلایل فراوانِ ناشناخته دچار درد جهاز هاضمه یا معده می شوند و تا سه ماهگی می تواند ادامه داشته باشد، در حالی که پدر و مادر کاری نمی توانند برای او انجام دهند.
نمونه ای دیگر از درک درد برای کودک، گوش درد می باشد که کاملاً آن را حس می کنند و یا بیماری های دردآور که سبب اختلال آرامش می شود. حتی زدن واکسن برای کودک حس بدی را ایجاد می کند و با شروع تب و دردهای بعدی، کودک باز دچار همان حس بد آمپول زدن می شود.3-    نوازش
به این معنی که کودک در وقت تولد پوست حساسی دارد و تمایل به نوازش دارد که فقط از طریق لمس پوست نیست. این نوازش می تواند نگاه محبت آمیز، آرام و شمردن سخن گفتن، حتی آهنگین و نوازش کردن او باشد. به ویژه در وقت خوردن شیر که به او امنیت و آرامش می دهد، در غیر این صورت کودک می تواند دچار دو حالت متضاد شود:
- نزدیکی بیش از حد تا حد خستگی طرف مقابل
- و یا برعکس، از هرگونه تماس و نزدیکی و نوازش بیزار می شوند.
که هر دو به علت محرومیت از نوازش مادر است و حتی کودک در اثر عدم نوازش بمیرد. نوازش در حین شیر دادن مادر به فرزند مسئلۀ بسیار مهمی است که حتماً باید رعایت شود.

4-    تحریک و تحرک و برانگیختن
کودک نمی تواند لَخت و بی حرکت در جایی بیفتد و حواس او تحریک نشود، بلکه باید با بالا و پایین کردن دست و پا و سر و قلقلکِ او، به نوعی کودک را به طرف خود دور و نزدیک کردن، او را تحریک کنند تا روابط میان سلول های مغزی به وجود آید.
حتی نور و صدا می تواند او را کمک کند. گردش نیز می تواند به این مقوله کمک کند. البته این تغییر و دگرگونی باید به آهستگی صورت گیرد تا کودک بتواند تغییرات را در ذهن خود ثبت کند و با حوادث و رویدادهای قبل تر پیوند دهد و به هماهنگی برسد.

5-    یکنواختی و شباهت
در رابطه با روابط اصلی و اساسی و حوادث مهم زندگی باید با او یکدست و یکنواخت برخورد شود، تا جایی که دیگران یا پدر، در صورت کمک به فرزند، همان کاری را انجام دهند که مادر انجام می دهد و به دنبال تنوع رفتار نباشند. به خصوص در رابطه با خواب، تغذیه، نظافت و بازی. به عبارتی در یک شرایط مشخص او را رشد دهند، نه اینکه در هر شرایط با سبک های مختلف.
نکته: آمدن افراد زیاد به عنوان مهمان و رفتن به سفر می تواند نظم و ترتیب را به هم بزند، پس باید تحت شرایطِ منظم و مرتبی او را رشد داد.

منبع: پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش اول
رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دومرعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم

رعایت ده نکته جهت رشد ویژگی های مناسب کودک – بخش دوم هیچ کودکی تا 14 ماهگی نباید منتظر شود تا به او شیر بدهند، بلکه با دریافت اولین علامت یا تکان دادن سر باید به او شیر داد، و یا با دیدن اولین تلاش برای بغل گرفتن و بازی کرن، نیاز او برآورده شود.


فعالیتهایی برای بهبود رشد کودک مبتلا به سندرم داونفعالیتهایی برای بهبود رشد کودک مبتلا به سندرم داون

سندرم داون - اغلب اوقات کودک خود را به‌اسم صدا بزنید تا یاد بگیرد پاسخ دهد. اسم‌او را در شعرها و ترانه‌ها بگنجانید. - مادۀ خوراکی خوشمزه‌ای که تا حدی چسبیده باشد، روی لب یا سق دهان اوبگذارید تا با لیسیدن آن ماهیچه‌های زبانش تقویت شود. سندرم داون


روشهایی برای رشد کودک – بخش دومروشهایی برای رشد کودک – بخش دوم

روشهایی برای رشد کودک در برخورد با سه ساله ها، با توجه به روحیۀ آنها که به "من هم همین طور" اعتقاد دارند، اغلب می‌توانید آنها را با اشاره به کودکانی که کار درستی انجام می‌دهند تشویق کنید. پیشنهادهای مثبت بدهید. مثلاً به جای اینکه بگویید: ما روی میز نمی‌ایستیم به او بگویید: ما روی زمین می‌ایستیم. روشهایی برای رشد کودک


اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودکاهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک

اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک کودک آنلاین: پا به پای اینکه کودک رشد می کند و به سن بلوغ می رسد، توانایی ها و علاقه ها و نیازهایش تغییر می کند؛ روش تربیتی نیز بر مبنای همین امر باید تغییر یابد. اگرچه اصول اساسی تربیت صحیح در سراسر دوران کودکی و نوجوانی ثابت می ماند، اما ...

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران