کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

2
شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت دوم
شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم این عوامل غالبا با اضطراب و ترس و وحشت کودک همراه است. بنابراین غالب بچه ها به دلیل مضطرب و نگران بودن این مشکل را پیدا می کنند. شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم

شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت دوم
علل و عوامل روانی و اجتماعی مشکل شب ادراری کودکان
این عوامل غالبا با اضطراب و ترس و وحشت کودک همراه است. بنابراین غالب بچه ها به دلیل مضطرب و نگران بودن این مشکل را پیدا می کنند.
کنار این دلیل نوع بد آن متاسفانه داشتن برخوردها و یا تماس های جنسی و یا سوء استفاده ی جنسی است که در بچه ها میتواند خودش را به این صورت نشان دهد ؛ و یا اگر با بچه های هم سن و سال خودشان روابط نامناسبی داشتند و مورد تنبیه شدید پدر و مادر قرار گرفتند و یا ترس از تنبیه را دارند میتواند دلیل اصلی و اساسی شب ادراری آن ها باشد.
ورود به مدرسه مخصوصا محیط تازه و رفتار معلم به طوری که فرزند ما انتظار ندارد و یا رفتار نامناسب او دلیل دیگری است. توجه ی پدر و مادر به خاطر نوزادانی که تازه متولد شده است و عم محبت و توجهی لازم به فرزند بزرگ تر ، دلیلی برای شب ادراری او میتواند باشد.
بچه هایی که به دلایل بیماری به بیمارستان رفتند و مدتی در آن محیط بودند احتمال شب ادراری را برای مدتی خواهند داشت.
موضوع طلاق و جدایی و یا جنگ پدر و مادر و یا مرگ در میان اعضای خانواده ، دلیل دیگری است.
روزی که بچه ها با محدودیت های بسیار و یا محرومیت های شدید همراه باشند و یا به دلیل غفلت پدر و مادر آسیب ببینند و یا تنبیه فیزیکی پدر و مادر و یا خطر آن به صورت جدی باشد ، بچه ها میتوانند با مشکل شب ادراری رو به رو شوند.  بنابراین علل و عوامل مختلف و متفاوتی که در زندگی کودک طی روزها و یا هفته های اخیر اتفاق افتاده است منشاء اصلی و اساسی نوع دوم شب ادراری در کودکان است.
می دانیم که این مشکل زمینه ی ارثی نیز دارد. تا آنجایی که اگر پدر این گرفتاری را در کودکی داشته نزدیک 56% ، اگر مادر داشته حدود 36% ، اگر در میان خواهران و برادرانش این مشکل قبلا بوده حدود 40% خواهد بود.
بقیه ی اعضای خانواده نیز چنین است. تا آنجایی که مطالعات نشان می دهد که 75% بچه هایی که مشکل شب ادراری دارند غالبا در خانواده ی درجه یک و دوی آنها چنین مشکلی در میان بقیه اعضا نیز دیده شده است.
اما به نظر می رسد که مسئله ی خواب سنگین و مشکلات روانی در بعضی از خانواده ها بد آموزی هایی که درباره ادرار و مدفوع و مطالب مربوط به آن هست ، ریشه ی اصلی و اساسی این گرفتاری است.نکته :
مشکل این است که بچه ها بعد از 5 و 6 سالگی به خاطر شب ادراری از نظر حرمت نفس ، از نظر احساس خوبی که راجع به خودشان دارند دچار اشکالاتی میشوند. ناتوانی آنها به جهت کنترل شب ادراری ، آرزوی آن ها به جهت این که صبح برمی خیزند ، خشک باشند اما خودشان را خیس می بینند ، همه دست به دست هم می دهند و آن ها را اذیت می کند و اگر کنترل نداشتن ، در روز و یا در مدرسه  اتفاق بیفتد یا در وقتی که در محیط آموزشی دچار ترس و وحشتی میشوند ، میتواند تاثیرات بسیار بدی را بر روی آنها بگذارد.
به همین علت این بچه ها برای ماندن در خانه ی دوستانشان و یا رفتن به اردو و یا خانه ی فامیل و عزیزان دچار اشکال هستند و ناراحتی و نگرانی آن ها به جهت ماندن پدر و مادر در خانه ی پدربزرگ و مادربزرگ ، واقعا به صورت مشکلی می باشد که تمام روز ذهن آن ها را گرفتار می کند. اما ما در این زمینه چه میتوانیم به صورت عادی و معمولی انجام دهیم؟
نوع برخورد و معالجه ی مشکل شب ادراری کودکان
اول این که مقدار نوشیدنی فرزندمان را چند ساعتی قبل از خواب کم کنیم. دوم این که از او بخواهیم که قبل از خوابیدن کاملا خودش را تخلیه کند و در نتیجه خاطرمان آسوده باشد که در این زمینه مشکلی نیست.
اگر سن او از 4 سالگی گذشته و او مایل است که بیدار شود و خواب سنگینی ندارد ، میتوانیم نیمه ی شب دو یا سه ساعت بعد از خوابیدنش او را بیدار کنیم و از او بخواهیم که خودش این کار را انجام دهد. ولی اگر ما او را به صورت خواب آلود به محلی می بریم که خودش را تخلیه کند ، با این کار معمولا آموزش نمی دهیم بلکه این ماجرا را بدتر می کنیم بنابراین بدون موافقت او نباید کاری کرد.
امروزه وسایلی وجود دارد وقتی که فرزند ما کوچک ترین ترشح اولیه ادرار را می بیند زنگی به صدا در می آید و یا به صورتی هست که بدن او را تحریک می کند و او را بیدار و متوجه می کند و در نتیجه اگر مایل باشد میتواند خود را تخلیه کند. البته داروهایی وجود دارد که امروزه به بچه ها داده میشود گرچه تاثیرات جنبی و جانبی (Side effects) دارد ولی میتواند در آن زمینه آن ها را کمک کند.
به هر حال من و شما باید بدانیم که فرزندمان در این زمینه کوشش های خودش را می کند. به ویژه اگر در میان اعضا خانواده کسی بوده که این مشکل را داشته ؛ بازگو کردن این که : (( این مشکل را پسر خاله یا خود من داشته ام و داستان هایی در این زمینه بدون آنکه به جنبه ی بد و منفی و یا احساس حقارت کِهتری آن اشاره ای داشته باشیم)) میتواند او را به این نتیجه برساند که اولا این مشکل آن قدرها شدید و زیاد نیست و دوم این که مانند پدر و مادرم و یا بقیه ی اعضای خانواده به زودی آن را پشت سر می گذارم.راهکارها و مهات عملی :
ما باید او را برای روزهایی که خشک بوده و خودش را خیس نکرده حتما تشویق کنیم. اما برای روزهایی که خیس بوده میتوانیم از او بخواهیم که صبح که برمی خیزد، لباسش را عوض کند. رختخوابش را در صورت امکان مرتب و منظم کند. لباس را در یک جایی دور از چشم بقیه بگذارد ؛ نه به صورتی که آن را پنهان کنیم بلکه آن را با دیگران درمیان نمی گذاریم.
هیچوقت نباید موضوع شب ادراری بچه ها ، موضوع بحث و گفت و گویی باشد که میان اعضای خانواده و یا دیگران وجود دارد ، مخصوصا فرزند دیگرمان از آن باخبر شود. چون بسیاری از بچه ها به این دلیل میتوانند از پا دربیایند و واقعا شکسته شوند و تاثیرات بد و منفی در بسیاری از موارد حتی برای بدنشان ، عریان شدن آن ها و روابط جنسی داشته باشد.
به نظر می رسد  که اگر ما از آنها بخواهیم که کارهایشان را خودشان انجام بدهند و نظافت خودشان را صبح وقتی که بیدار شدند و یا نظافت محیط خودشان را انجام بدهند ، احساس امنیت بیشتری می کنند و از آنجایی که این کار را خودشان انجام داده اند ، آهسته آهسته ، آگاهی پیدا می کنند و میتوانند مشکل را برای همیشه حل کنند.
در مورد مدفوع مسئله معمولا پیچیده تر است و گفت و گو با پزشک معالج را احتیاج دارد. همان طور که بیان شد موضوع مدفوع بعد از چهارسالگی مطرح خواهد بود. ولی بسیاری از بچه ها مشکل مدفوع را وقت روز مخصوصا در کودکستان و دبستان دارند و به خاطر اتفاقی که می افتد و بویی که با خودش دارد میتواند کاملا به فرزندان ما آسیب بزند.
در این زمینه حتما باید اقدامات لازم را انجام داد و بچه ها را از این خجالت و شرمساری که تاثیر بد و منفی میتواند برای همه عمرشان بر روی آن ها بگذارد تا حد زیادی دور کرد.
برخی از مشکلاتی که در مورد ادرار و مدفوع وجود دارد متاسفانه مربوط به آسیب سیستم عصبی و حتی کروموزوم و به ویژه کرموزوم 22 است. گرچه در دو یا سه کروموزوم دیگر نیز علائمی از این مشکل و یا ارتباط آن پیدا شده است ، اما با مهربانی و صبر و حوصله باید این مشکلی که حتما فرزند من و شما پشت می گذارد را برای او راحت و ساده کنیم و از او کمک بگیریم و خودمان به او کمک کنیم تا با همکاریمان این مسئله برای همیشه پایان بپذیرد.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت دوم
شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت اولشب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول

شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول از نظر تشخیص علمی کودکان باید حدود 4 سالگی توانایی کنترل مدفوع خودشان را در روز و شب داشته باشند و در 5 سالگی توانایی کنترل ادرارشان را و تا 6 سالگی در پسران توانایی کنترل ادرار را در شب داشته باشند. شب ادراری و دستشویی کردن کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول


مشکل شب ادراری در کودکانمشکل شب ادراری در کودکان

مشکل شب ادراری در کودکان کودک آنلاین: شب ادراری یا ناتوانی در کنترل ادرار مشکلی رایج در میان کودکان محسوب می شود و درک، پیشگیری و حتی اصلاح آن نیز بسیار مشکل است. مشکل شب ادراری در کودکان


اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)

اصلاح رفتار کودک (شب ادراری) - هرگونه نصیحت، تذکر، امر و نهی، مقایسه، تهدید، تمسخر و تنبیه بدنی را قطع کنید. چون می دانید اگر سردرد و پادرد با این ابزار درمان شوند شب ادراری نیز با استفاده از این ابزار درمان خواهد شد. از طرفی با این کار فقط در کودک احساس گناه ایجاد می شود. اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)


شب ادراری در کودکانشب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان :شب ادراری یک مشکل شایع می‌باشد.سنی که در آن کودکان شب‌ها ادرار خود را کنترل می‌کنند بسیار متغیر است.تعداد بسیار کمی از کودکان می‌توانند عملکرد مثانه‌ی خود را قبل از سه سالگی کنترل کنند.کنترل قابل‌اطمینان در شبانه‌روز ممکن است در زمانی بین سه تا هفت سالگی حاصل شود.معمولاً علتی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه کودک شما پس از هفت سالگی هنوز شب‌ها خود را خیس کند یا پس از مدتی طولانی کنترل ادرار (6تا12 ماه) مجدداً شروع به شب ادراری نماید. شب ادراری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران