کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
رویش دندان کودک
رویش دندان کودک روئیدن دندان های شیر کودک ، نشانه ای از رشد و نمو او به شمار می آید. پس چنانچه کودکی در حدود شش ماهگی دندان درآورد از رشد طبیعی برخوردار است . تاخیر یکی – دو ماهه در این مورد نشانه عدم رشد کافی کودک تلقی می شود. رویش دندان کودک

رویش دندان کودک
دندان های‌شیری کودک :
روئیدن دندان های شیر کودک ، نشانه ای از رشد و نمو او به شمار می آید. پس چنانچه کودکی در حدود شش ماهگی دندان درآورد از رشد طبیعی برخوردار است . تاخیر یکی – دو ماهه در این مورد نشانه عدم رشد کافی کودک تلقی می شود. مجموع دندان های‌شیری بیست عدد است که به ترتیب زیر بیرون می آیند :
- دندان های میانی پیشین پایین در شش ماهگی به تعداد 2 عدد که پیش از بیرون آمدن ، روی لثه برآمدگی پدیدار میشود.
- دو عدد دندان های‌میانی پیشین بالا که در 9 ماهگی نیش می زنند. لثه ها ورم کرده و بیخوابی و بیقراری همراه با تشنج به کودک عارض می گردد.
- چهار دندان پیشین طرفین ، دو عدد در بالا و دو عدد در پایین در اواخر یکسالگی پدیدار میشوند.
 - چهار دندان آسیای کوچک اول ، از چند نقطه نیش می زنند که این روش دو تا سه هفته به طول می انجامد ، به همین خاطر درد و تورم لثه ها را در برمی گیرد. رویش این دندان ها در 18 ماهگی کودک روی می دهد.
- دندان های آسیا به تعداد چهار عدد در 18 ماهگی تا دو سالگی کودک ظاهر می شوند.
- دندان های آسیای کوچک دوم در 24 تا 30 ماهگی کودک نیش میزنند و چون کودک رشد بیشتری یافته ، درد و ناراحتی بیشتری احساس می کند.
ترتیب روئیدن دندان ها ممکن است با آنچه گفته شد تفاوت ناچیزی داشته باشد و به ترتیب تاریخی که اشاره آوردیم تطبیق نکند. قوت و ضعف کودکان و عوامل ارثی در این زمینه موثر می باشند.
این نکته را یادآور شویم : چنانچه کودک حداکثر تا 9- 10 ماهگی دندان شیری درنیاورد ، نشانه کمبود کلسیم در بدن وی در نتیجه تغذیه بد و نارسائی او به شمار میرود.
توجه داشته باشید که : دندان درآوردن کودک ، همیشه با عارضه و ناراحتی کودک همراه نیست. اما برخی ناراحتی ها نشانه دندان درآوردن کودک است : کمتر احساس گرسنگی می کند. بد می خوابد و مدفوعش شکل و رنگ طبیعی ندارد.
نشیمنگاه او قرمز شده و آب دهانش سرازیر میشود . چنانچه لثه‌های او را بنگرید ملتهب و قرمز شده و یک دندان در حال نیش زدن را ملاحظه خواهید کرد. اگر وزنش کاهش نیابد جای نگرانی است.

رویش دندان کودک


رویش دندان کودک

دندان های دائمی کودک
از چهارسالگی به بعد ، ناحیه عقب دندان های آسیای شیری بزرگ میشود و رنگ صورتی لثه ها به سفیدی می گراید که نشانه نیش زدن دندان دائمی است و تقریبا در 6 سالگی بیرون آمده و جای دندان شیری را می گیرد .
دندان های‌دائمی به مرور جایگزین دندان های شیری می شوند . این دندان ها در زیر دندان های شیری درست شده و بدون هیچ ناراحتی سبب افتادن آنها میشوند و تا دوازده سالگی به طور کامل جایگزین می گردد.
بهداشت دندان های کودک
دهان نوزاد شیرخوار تا شش ماه نخست تولد ، به سبب نداشتن دندان و غذای ساده ای که می خورند نیاز چندانی به شستشو ندارد. میتوان پس از هر دفعه شیردادن تنزیب استرلیزه ای را در آب جوشیده خیس کرد و بر لثه ها کشیده تا لخته‌های شیر را پاک کند و مانع از رشد میکروب به ویژه برفک شود.
با رویش دندان های شیری ، نوع تغذیه کودک تغییر می یابد. از این مرحله است که بهداشت دهان و دندان کودک ضرورت می یابد. همین که کودک به سه – چهار سالگی رسید باید مسواک مخصوص در اختیار او گذاشت تا با خمیر دندان های ویژه کودکان ، دندان ها را تمیز نماید.
عادت دادن کودک به مسواک زدن امری مهم و ضروری است ، چه ورم غدد لنفاوی زیر فک و دمل‌های این ناحیه رشد و ساختمان دندان ها را مختل کرده و باعث اختلال‌های موضعی میشود که در نهایت به پژمردگی و لاغری کودک می انجامد.
دندان های آسیا بیشتر در معرض فساد و کرم خوردگی قرار می گیرند. دندان های کرم خورده ، کودک را مستعد سرماخوردگی و گلودرد می سازد. به کودک بیاموزید که مسواک را به طور افقی و عمودی بر دندان ها حرکت دهد تا فواصل دندان ها نیز از گزند کرم خوردگی در امان بماند.
منبع : کتاب مدیریت خانواده ( 4)
رویش دندان کودک
رویش دندان کودک
مسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکانمسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکان

مسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکان دندان های شیری مانند یک راهنما و تمرین برای دندانهای دائمی بزرگسالی ایفا میباشند . چنانچه آنها زودتر از موعد مقر ر پوسیده و خراب شوند ممکن است مشکلاتی برای دندانهای اصلی کودک نیز بوجود آید . بیشتر از ۴۰ درصد از کودکان پیش دبستانی دچار پوسیدگی دندان میشوند. پوسیدگی دندان بیماری شایعی است که ممکن است کودکان را در سنین پیش از مدرسه راهی دندانپزشک بنماید . اولین گام در راه مبارزه با پوسیدگی دندانها تمرین کردن و آموزش دادن عادتهای خوب مسواک زدن میباشد .


بهداشت دهان و دندان کودکانبهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان کودکان بایستی از همان دوران کودکی ملزم به رعایت بهداشت دهان و دندان گردند تا این رفتارها در آن‌ها به‌صورت نهادینه درآید تا مشکلات دندانی آن‌ها در بزرگسالی کم و به حداقل خود کاهش یابد. بهداشت دهان و دندان کودکان


جفت نشدن دندان ها روی هم کودکانجفت نشدن دندان ها روی هم کودکان

جفت نشدن دندان ها روی هم کودکان کودک آنلاین: اگر به صورت بعضی از کودکان نگاه کنید، می بینید در هنگام بستن دهان، دندان های فک بالا و پایین کودک مرتب و منظم روی هم قرار نمی گیرند و هنگام غذا خوردن دندان های جلوی آنها عمل گاز گرفتن را به خوبی انجام نمی دهد. جفت نشدن دندان ها روی هم کودکان


مراقبت دندان کودکانمراقبت دندان کودکان

مراقبت دندان کودکان بیشتر مردم زمانی نزد دندان پزشک می روند که دچار پوسیدگی بارز دندان ، یا دندان درد شده باشند. مراقبت دندان کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید