کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اول
درمان شب ادراری کودکان اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند. درمان شب ادراری کودکان

درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اول
اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند.
آماده ساختن و تشویق و ترغیب کودک، شرکت دادن کودک در مسئلۀ شب ادراری خود، قطع مشاجرۀ پدر و مادر بر سر مسئلۀ شب ادراری کودک و اظهار و رضایت و قدرانی از کودک برای شبی که در رختخواب خود ادرار نکرده است، در این سنین بسیار مؤثر است.
1- شرکت دادن فعال کودک در مسئلۀ شب ادراری خود
کودک باید به طور فعال در مسئلۀ شب ادراری خود شرکت کند و علاقه‌مند گردد. در بحث و گفتگو با پزشک، کودک باید شرکت داشته باشد. بعضی از پدر و مادرها به‌طور جداگانه و دور از کودک با پزشک صحبت می‌کنند و می‌گویند کودک نفهمد، زیرا خجالت می‌کشد، در حالیکه این روش صحیح نیست.
2- اطمینان داشتن کودک و پدر و مادر به بهبودی
دومین موضوع این است که هم پدر و مادر و هم کودک باید بدانند که مسئلۀ شب ادراری تنها در فرزند آنها نیست و کودکان بسیاری دچار چنین مشکلی هستند و یا بوده‌اند که خود به خود و یا با دستورات پزشک بهبود یافته‌اند.
از طرف دیگر پدر و مادر باید بدانند که کودک به‌هیچ عنوان گناهکار نیست، زیرا علت شب ادراری، مربوط به کوچک بودن ظرفیت مثانه است که قدرت نگهداری ادرار را ندارد. این اطمینان‌ها و امیدواری‌ها از نظر روانی به کودک کمک خواهد کرد که مشکل شب ادراری خود را حل کند.
3- قدردانی و اظهار رایت از طرف پدر و مادر
اگر کودک شبی را بدون ادرار کردن در رختخواب گذراند، پدر و مادر و افراد دیگر خانواده این واقعه را به‌عنوان عمل مهمی بیان کنند و حداقل کودک را تحسین کنند و به او آفرین بگویند و اگر جایزه‌ای به او بدهند نیز مؤثرتر خواهد بود.
از طرف دیگر تمام سرزنش‌ها و تنبیه‌ها که احیاناً بعی از پدر و مادرها صبح به‌هنگام بیدار شدن کودک به‌عمل می‌آورند باید کاملاً قطع شود. پدر و مادر نباید مسئلۀ شب ادراری خود را نزد همسالان کودک بگویند و باعث شرمندگی و خجالت او شوند.4- قطع برخوردها،مشاجره‌ها و نق زدنهای پدر و مادر
بر سر مسئلۀ شب ادراری کودک ممکن است بین پدر و مادر (مخصوصاً مادر به‌علت شستشوی لباس و ملحفه‌ها) مشاجره‌ای ایجاد شود. این مشاجره‌ها باید قطع شود.
چنین برخوردهایی کمک به کنترل ادرار کودک نخواهد کرد و حتی ممکن است اثر سوء بگذارد. پدر و مادر باید به کودک بگویند اگر در هنگام شب بیدار شد و دید در رختخواب خود ادرار کرده است، میتواند حولۀ خشکی روی محل ادرار پهن کند و پیژامۀ خود را عوض کند و دوباره بخوابد.
پدر و مادر باید چنین وسایلی را برای کودک فراهم کنند و در کنار رختخواب او بگذارند و هیچگاه نباید از سن چهار سالگی به پاهای کودک کهنه یا پوشک ببندند یا پوشش پلاستیکی به پاهای او بگذارند، زیرا این عمل سبب می‌شود که کودک نسبت به کنترل ادراری خود بی تفاوت گردد.
5- پیگیری و ملاقات های مکرر با پزشک
ملاقات کودک با پزشک خوش‌برخورد و علاقه‌مند در تشویق او برای حل مسئلۀ شب ادراری مؤثر است. اگر کودک به سن هشت سالگی رسیده است، لازم است پزشک تنها با کودک صحبت کند.
پزشک غیر از تشویق کردن و اطمینان دادن به کودک معمولا تقویم یا جدولی به او خواهد داد و به او یاد خواهد داد که شبهایی را که کودک ادرار نکرده است ملاحظه خواهد کرد. این روش و ملاقات های مکرر کودک با پزشک در تشویق کودک در جهت کنترل ادرار مؤثر است.
کودک هر روز صبح که بیدار میشود باید روی تقویم که به دیوار اتاق خود نصب کرده است، خشک یا تر بودن رختخواب خود را علامت بگذارد. پزشک هنگام ملاقات با کودک با دیدن تقویم، پیشرفت کودک را ملاحظه خواهد کرد.
منبع: رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
درمان شب ادراری
درمان شب ادراری کودکان
درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش دومدرمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش دوم

درمان شب ادراری کودکان کودکی که دچار شب ادراری است، تا قبل از سن چهار سالگی غیر از پیژامه، باید یکی دو عدد پارچه جلوی دستگاه تناسلی او گذاشته شود. گذاشتن پارچه سبب میشود که قسمتی از ادرار کودک جذب پارچه‌ها شود. درمان شب ادراری کودکان


شب ادراری کودکانشب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان شب ادراری عبارت است از دفع غیرارادی ادرار هنگام خواب بعد از سنی که معمولاً کنترل ادرار در کودکان برقرار می‌شود. چون زمان کنترل ادرار در همۀ کودکان یکسان نیست، بنابراین اگر کودکی بعد از سن پنج سالگی هنوز شب در رختخواب خود ادرار می‌کند، دچار شب ادراری است. شب ادراری کودکان


اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)

اصلاح رفتار کودک (شب ادراری) - هرگونه نصیحت، تذکر، امر و نهی، مقایسه، تهدید، تمسخر و تنبیه بدنی را قطع کنید. چون می دانید اگر سردرد و پادرد با این ابزار درمان شوند شب ادراری نیز با استفاده از این ابزار درمان خواهد شد. از طرفی با این کار فقط در کودک احساس گناه ایجاد می شود. اصلاح رفتار کودک (شب ادراری)


راه های درمان شب ادراری کودکانراه های درمان شب ادراری کودکان

راه های درمان شب ادراری کودکان آموزش مناسب آداب تخلیه به همراه تقویت والدین به خصوص در بی اختیاری های اولیه ، ضروری است که صورت گیرد. اگر چنین آموزشی داده نشده است ، باید والدین و کودک در این زمینه ارشاد و راهنمایی شوند. راه های درمان شب ادراری کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران